Beblavý: Ministri by mali vyvodiť zodpovednosť voči 93 ľuďom

NETKY.SK • 30 Marec 2016, 18:00 • 2 min
Beblavý: Ministri by mali vyvodiť zodpovednosť voči 93 ľuďom

BRATISLAVA - Ministri novej vládnej koalície (Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť) by mali vyvodiť zodpovednosť voči 93 ľuďom. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý, ktorý predstavil tzv. čiernu listinu mien, ktoré boli podľa jeho slov priamo účastné na viacerých kauzách.

slovakia

left justify in out

Beblavý preto ešte dnes napíše interpelácie dotknutým ministrom, aby týchto ľudí odvolali a nevymenovali ich do žiadnej riadiacej pozície v danom rezorte. "Byť manažérom nie je základné ľudské právo. Ak niekto zlyhával štyri roky, nie je dôvod sa domnievať, že to neurobí aj teraz," upozornil poslanec s tým, že listina nie je konečným produktom a ak prídu ďalšie zistenia, zoznam sa bude rozširovať.

 

Na Beblavého čiernej listine je napríklad celé vedenie Policajného zboru SR, teda prezident Tibor Gašpar, dvaja viceprezidenti aj šéf inšpekcie. Dôvodom podľa poslanca je, že polícia neodhalila za štyri roky žiadnu zásadnú kauzu politikov.

 

Na zoznam sa dostal aj generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslav Vaďura či šéfka Národného ústavu celoživotného vzdelávania Zuzana Štrbíková. V prípade VšZP, ale aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, sú na zozname aj celé riadiace orgány ako predstavenstvo, dozorná rada a správna rada, a to za pasivitu pri kauzách. "Títo ľudia poberajú významné odmeny za svoje funkcie, a mali by niesť zodpovednosť za hospodárenie týchto inštitúcií. Počuli ste, že by sa niektorý z nich niekedy ozval? Nie, ale každý z nich dostáva peniaze za to, že kontroluje, riadi a zodpovedá," zdôraznil Beblavý. Práve z rezortu zdravotníctva je v 93-miestnom zozname až 34 mien.

 

Celý zoznam nájdete TU!

 

"Priznám sa, nevidel som žiadny zoznam... Ale u mňa platí, že ľudia, ktorí by mali pracovať vo verejných funkciách, by mali mať predovšetkým morálny charakter, odbornosť a istým spôsobom by mali byť pozitívnymi vzormi pre ostatých," reagoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD).

 

Poukázal, že isté osoby budú musieť niesť zodpovednosť, najprv chce však s každým hovoriť. Potom sa chce vyjadriť aj k jednotlivým kauzám, ako napríklad zmluvy pre Kliniku Kostka od Všeobecnej zdravotnej poisťovne. "Som pripravený na to v krátkom čase zodpovedať," doplnil.

 

Na zozname sú aj šéfovia a manažéri štátnych spoločností ako Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, MH manažment, Eustream, Správa hmotných rezerv, Transpetrol, Vodohospodárska výstavba, Hasičský a záchranný zbor, Slovenská elektrizačná a prenosová sústava, Národná diaľničná spoločnosť, Cargo ZSSK, IUVENTA či šéf Vojenského spravodajstva.

 

"Ak sa pozrieme na fungujúce krajiny na západ od nás, vidíme, že jeden z dôvodov nižšieho rozkrádania verejných zdrojov je osobná zodpovednosť na všetkých úrovniach. Neplatí to len pre politikov, ale rovnakú zodpovednosť nesú aj úradníci a manažéri. Keby tí naši odmietli prikryť či nevidieť niektoré veci, mnohé z toho, čo vidíme, by sa nestalo. Mali sme tu ministrov, ktorí boli alebo sú skôr bábkami záujmových skupín. Úradníci a manažéri pritom často ostávajú vo funkciách dlhé roky," zdôraznil Beblavý.

 

V novej koalícii sa mu tiež nepáči obsadzovanie funkcií, a to v rovine štátnych tajomníkov a v rovine šéfov štátnych podnikov. "Vláda uprednostňuje osobné a biznisové záujmy pred záujmov verejným," povedal.

 

Beblavý zdôraznil, že za prvej vlády Mikuláša Dzurindu sa na ministerstvách uplatnil princíp krížovej kontroly, teda štátni tajomníci boli z iných strán ako minister. "Pri druhej vláde Mikuláša Dzurindu už bola všeobecná zhoda, že tento model zlyhal, preto sa za vlády Ivety Radičovej krížová kontrola takmer zrušila. Všetky strany totiž pochopili, že je vo verejnom záujme, aby minister mal svojich zástupcov, ktorých si sám môže vybrať. Krížoví tajomníci sú len drahé míňanie zdrojov," tvrdí Beblavý.

 

Podľa jeho slov ak si minister nevyberá štátnych tajomníkov sám, ako podriadených ich odsúva a k riadeniu rezortu ich príliš nepúšťa. To má podľa poslanca negatívny vplyv na fungovanie rezortu, keďže jeden človek všetko obsiahnuť nedokáže. Súčasná koalícia vracia túto krížovú kontrolu, a to Beblavému prekáža. "Tento prístup je zlý, lebo máme zbytočných štátnych tajomníkov a poškodzuje to riadenie ministerstva," odkázal.

 

Negatívne vníma aj parcelovanie štátnych podnikov medzi štyri koaličné strany spôsobom, že podniky patriace pod rezort neobsadzuje daný minister, ale často koaličný partner z inej strany. "Vraciame sa roky späť, lebo podniky sa teraz majú rozdeliť stranícky bez ohľadu na zodpovednosť daného ministra. Minister nebude mať reálnu moc nad nominantom a nebude ho môcť ani odvolať, ak si nebude chcieť pohnevať koaličného partnera," dodal Beblavý.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies