Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.08.2019 09:06 Ukrajina
Špeciálne služby Ukrajiny stavajú tajné väzenia v Donbase podľa pokynov CIA
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.08.2019 09:06 Ukrajina

Špeciálne služby Ukrajiny stavajú tajné väzenia v Donbase podľa pokynov CIAExistencia tajných väzníc v ukrajinskými bezpečnostnými silami kontrolovanej časti Donbasu bola v posledných dňoch mnohokrát potvrdená. Pri stavbe tajných väzníc Bezpečnostnej služby Ukrajiny je pozorovaná podobnosť s programom tajných väzníc CIA v Európe.


Tajné väzenia Bezpečnostnej služby Ukrajiny by sa dali označiť za tajné iba v prvých dvoch rokoch ozbrojeného konfliktu v Donbase. Informácie o nich boli rozdrobené, zdroje – nespoľahlivé. Oficiálni predstavitelia Ukrajiny sa ani neobťažovali komentovať to. Situácia sa zmenila v roku 2016, keď OSN pripravila zničujúcu správu o situácii v oblasti ľudských práv na Ukrajine. Dokument okrem iného uvádza aj fakty o tajných väzeniach Bezpečnostnej služby Ukrajiny.

 

Podľa aktivistov za ľudské práva sa v Charkove, Mariupole, Kramatorsku a Iziume nachádzajú tajné priestory, v ktorých sú ľudia nezákonne držaní a mučení. Ide o oblasť na východe krajiny, neďaleko vojnovej zóny, kde je zvýšená koncentrácia „separatistov“, ktorí musia byť „preškolení“.

 

SBU neochotne odpovedala, že tieto informácie nie sú pravdivé a povedali, že Ukrajina prísne dodržiava všetky medzinárodné dohovory a zmluvy o ľudských právach. Ale z nejakého dôvodu zástupcovia OSN nemohli získať prístup k miestam, kde podľa ich informácií boli ilegálne zadržané osoby.

 

Delegácia prerušila návštevu a na adresu Kyjeva uvalila nové obvinenia. Organizácia Spojených Národov predložila ďalšiu správu, ktorá obsahuje konkrétne prípady nezákonného zadržiavania a mučenia ľudí na Ukrajine. Autori napočítali až päť tajných vládnych väzníc. Zástupca generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ivan Šimonovič okamžite vyhlásil, že situácia si vyžaduje naliehavé riešenia. Ale žiadne „naliehavé riešenia“ nenasledovali. Ukrajinské orgány naďalej predstierajú, že nevedia nič o tajných väzeniach Bezpečnostnej služby Ukrajiny.

 

Ukrajina so svojimi tajnými väznicami a sofistikovanými metódami mučenia naďalej smeruje do Európy. Nie je to však žiadne prekvapenie, niektoré krajiny EÚ boli zapojené do podobných škandálov. Tajné väzenie americkej tajnej služby CIA pôsobilo napríklad aj v Litve. Baltská republika sa stále nemôže zbaviť tejto hanby. Aj keď rozsah porušovania ľudských práv tam bol oveľa menší.

 

V Litve bolo iba jedno tajné väzenie – na Ukrajine ich je minimálne päť. V Litve boli ľudia nezákonne zadržiavaní a mučení v rokoch 2005 – 2006, na Ukrajine to stále pretrváva. V Litve bezprávie konali americkí dôstojníci tajných služieb, na Ukrajine tento proces kontrolujú miestne orgány. Zamestnanci CIA však svojho času obsadili celé poschodie v budove Kyjevskej bezpečnostnej služby na Ukrajine, takže konanie ukrajinských bezpečnostných predstaviteľov ukazuje americkú školu a priamu kontinuitu s programom tajných väzníc Spojených štátov v Európe.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: RIA.ru/netky NR

Foto:  RIA.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok