Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Sputnik V na Slovensku
18. aug. 2022Elena
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Sputnik V na Slovensku. Otvorte časovú os udalostí.
Zľava: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, predseda vlády SR Igor Matovič a infektológ Pavol Jarčuška počas tb na košickom letisku, kedy na SR dorazilo 200-tisíc kusov vakcíny Sputnik V.
Zľava: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, predseda vlády SR Igor Matovič a infektológ Pavol Jarčuška počas tb na košickom letisku, kedy na SR dorazilo 200-tisíc kusov vakcíny Sputnik V.
29.04.2021 20:13 Domov
AKTUALIZOVANÉ: Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V je zverejnená, Rusko nezodpovedá za účinnosť očkovacej látky!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.04.2021 20:13 Domov

AKTUALIZOVANÉ: Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V je zverejnená, Rusko nezodpovedá za účinnosť očkovacej látky!BRATISLAVA - Zmluva o nákupe vektorovej vakcíny Sputnik V je zverejnená v Centrálnom registri zmlúv. V zmluve sa uvádza, že ruská strana nenesie žiadnu zodpovednosť za účinnosť očkovacej látky.


  • aktualizované 29. apríla 21:37

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V v anglickom jazyku. Aj napriek včerajším sľubom šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že zmluva sa sprístupní ešte v priebehu stredy, stalo sa tak až dnes večer. 

 

O potrebe zverejnenia zmluvy hovorili prezidentka SR Zuzana Čaputová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) aj opozícia. Šéfka rezortu justície upozornila, že zverejnenie povinne zverejňovanej zmluvy je podmienkou nadobudnutia jej účinnosti.

 

Zmluva zvýhodňuje Rusko

„Zmluva je maximálne výhodná pre predávajúceho, lebo kupujúci preberá všetky riziká. Je to zmluva typu take or pay. To znamená, že kupujúci zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo,“ povedal pre TASR lekár a advokát zo spoločnosti Kinstellar Peter Kováč.

 

Za nežiaduce účinky podľa neho preberá tiež zodpovednosť kupujúci, teda ministerstvo zdravotníctva. Zhodnotil, že ruská strana sa zaistila voči všetkým rizikám. Slovensko podľa zmluvy môže vrátiť vakcíny, ktoré by neboli farmakologicky v poriadku. Považuje za otázne, či zmluva nadobudla účinnosť až po zverejnení.

 

Podmienky odstúpenia od zmluvy

Podľa zmluvy malo na Slovensko do konca apríla priebežne doraziť pol milióna kompletných dvojzložkových vakcín Sputnik V. Podľa dohodnutých podmienok mala ruská strana dodať prvých kompletných dvojzložkových 100-tisíc vakcín do konca februára, ďalších 200-tisíc do konca marca a následne ďalších 200 tisíc do konca apríla 2021.

 

Ďalších 300-tisíc kusov vakcíny Sputnik V mala ruská strana dodať do konca mája a zvyšných 200-tisíc do konca júna. Na Slovensku je však zatiaľ iba prvá dodávka, ktorá na košické letisko dorazila 1. marca.

Zmluva medzi ruským dodávateľom a Ministerstvom zdravotníctva SR zároveň potvrdzuje, že Slovensko si objednalo 1 milión dvojzložkových vakcín Sputnik V pri cene 19,90 USD za kompletnú vakcínu.

 

Celková kontrahovaná suma tak predstavovala 19,9 milióna USD (cca 16,4-milióna eur). V zmluve sa zároveň Slovensko zaviazalo, že za dodávky zaplatí do siedmich dní od ich doručenia. Čo sa však nestalo. 

 

Kontrakt zároveň dáva právo ruskej strane od neho odstúpiť v prípade, ak sa kupujúci omešká s úhradou o viac ako 15 dní. Práve táto klauzula mala byť dôvodom, prečo ruská strana vrátila platbu späť na Slovensko, keďže odišla neskoro.

 

Slovensko má na druhej strane právo odstúpiť od zmluvy v prípade, ak dodávateľ nebude schopný dodať minimálne 50 % dodávok podľa stanoveného harmonogramu.

 

Zmluva nie je v súlade so slovenskými zákonmi

Ako uvádza portál aktuality.sk, v zmluve sa nepíše nič o testovaní výhradne v OMCL laboratóriu, ako to na tlačovej besede po príchode z Moskvy hovoril bývalý premiér Igor Matovič.

 

Ten obvinil Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) zo závažného pochybenia, pretože vakcínu testoval v neregistrovanom laboratóriu SAV, ktoré nepatrí do tejto siete laboratórií.

 

Pripomíname, že ako uviedla riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová, keď kontaktovala OMCL laboratória s požiadovkou kontroly Sputnika V, bola odmietnutá. Dôvodom bolo, že tieto laboratória nekontrolujú neregistrované vakcíny

 

Zo zmluvy tiež vyplýva, že ak Slovensko zverejní túto zmluvu, Rusko nás môže sankcionovať v minimálnej výške 1-milión USD (824-tisíc eur). Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajči teda podpísal zmluvu, ktorá nie je v súlade s platnými zákonmi v Slovenskej republiky o transparentnom zverejňovaní zmlúv.


Správu budeme aktualizovať.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková, SITA, Aktuality.sk, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok