Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. máj. 2022Želmíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bývalý podnikateľ Marian Kočner.
Bývalý podnikateľ Marian Kočner.
10.08.2021 08:38 Domov
AKTUALIZÁCIA: Marian Kočner odmietol dohodu o vine a treste
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.08.2021 08:38 Domov

AKTUALIZÁCIA: Marian Kočner odmietol dohodu o vine a tresteBRATISLAVA - Dnes od 8:30 prebiehal súdny proces v kauze takzvaných "motákov" podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý odmietol uzavrieť dohodu o vine. Uskutočnili sa výpovede svedkov a hlavné pojednávanie bolo prerušené do stredy 8:30.


AKTUALIZÁCIA (10.8. o 14:00)

Podnikateľ Marian Kočner sa v kauze motákov vynášaných z väzby cíti nevinný. Uviedol to v utorok pred senátom Okresného súdu Bratislava I. a zároveň však využil svoje právo nevypovedať. Netrvá na tom, aby sa oboznamovali jeho telefonické rozhovory s Tóthom z väzby. Súd hovorí, že v stredu bude na pojednávaní oboznamovať listinné dôkazy aj znalecký posudok. Hlavné pojednávanie bolo prerušené do stredy 8:30.

 

 

Marian Kočner sa podľa obžaloby týmto dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Obhajca obžalovaného Michal Mandzák však pripomenul, že súd na júnovom verejnom zasadnutí zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. Obžaloba túto zmenu podľa neho nereflektuje, čo neumožňuje efektívne vykonávať obhajobu.

 

 

Peter Tóth na utorkovom pojednávaní povedal, že Marian Kočner najskôr presviedčal jeho, aby ako bývalý príslušník SIS dosvedčil v občianskoprávnom a prípadne aj v trestnom konaní, že už v roku 2000 počul o zmenkách. Následne si však uvedomil, že je všeobecne známe, že majú priateľský vzťah. „Povedal, že by bol rád, keby som v tejto veci vedel osloviť svojho riadiaceho dôstojníka,“ povedal Tóth s tým, že okrem Romana Osuského Marian Kočner zvažoval osloviť aj bývalého šéfa SIS Vladimíra Mitra.

 

Po tom, čo bol Marian Kočner vzatý do väzby, mu podľa Tótha poslal viacero motákov, nie všetky sa však zachovali, keďže ich priebežne ničil. Motáky mu nosil advokát Andrej Šabík, pričom podľa Tótha vždy deklaroval: „Sú od Mariana K.“.

 

Pokiaľ boli výhradne pre neho, boli v zalepenej obálke, pokiaľ boli určené viacerým osobám, podľa svedka advokát vždy odtrhol a dal mu predmetnú časť. Tóth takisto povedal, že Mariana Kočnera v tej dobe považoval za priateľa a chcel mu pomôcť. Postoj zmenil až vtedy, keď si uvedomil, že podnikateľ stojí za vraždou novinára Jána Kuciaka. Zachované motáky potom odovzdal polícii.

 

Obžalovaný Marian Kočner v reakcii na výpoveď svedka povedal, že s Mitrom sa chcel stretnúť, aby sa ho opýtal, či je možné vyžiadať si záznamy SIS o kauze Gamatex za účelom ich predloženia ako dôkazu na súd. Stretnutie sa uskutočnilo ešte predným než bol vzatý do väzby. „Povedal, že si to nevie predstaviť.“ 

 

Osuského, ktorý v rámci SIS pôsobil v sekcii cudzojazyčnej kriminality, sa podľa vlastných slov chcel opýtať, či v priebehu sporu o Markízu zaznamenal stretnutie jej vtedajšieho riaditeľa Pavla Ruska a advokáta Ernesta Valka. „Pána Tótha som nikdy nenahováral na krivú výpoveď,“ zdôraznil.

 

V kauze motákov dnes vypovedal kamarát Mariana Kočnera, Jozef Dučák, a jeden z jeho advokátov Marek Para.  Dučák však uviedol, o veci nevie nič a keď sa stretával s Petrom Tóthom ako aj s advokátom Andrejom Šabíkom, nebol svedkom odovzdávania písomností.

 

Kočner na súde komentoval Dučákovu výpoveď: „Máme informácie z iného trestného konania, že pán Tóth vystavil faktúru jednej zahraničnej spoločnosti na 50-tisíc. Máme informácie, že vložil v hotovosti na účet 28-tisíc eur… Z výpovede pána svedka je jasné, že pán Tóth klamal, keď povedal, že sa so Zurianom stretol tak, že kontaktoval políciu. Aj z výpovede Františka Böhma je jasné, že klamal.“ Advokát Šabík sa z pojednávania ospravedlnil pre dovolenku v zahraničí.

 

Z výpovede advokáta Marka Paru v kauze motákov vylúčil Okresný súd Bratislava I verejnosť. Požiadal o to samotný svedok, keďže sa podľa vlastných slov chce vyjadrovať ku kauze televíznych zmeniek, kde plánujú s právoplatne odsúdenými Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom podať mimoriadne opravné prostriedky. Para zastupuje Mariana Kočnera vo viacerých trestných veciach vrátane kauzy vraždy Jána Kuciaka.

 

AKTUALIZÁCIA (10.8. o 10:03)

Podnikateľ Marian K. sa v kauze takzvaných motákov vynášaných z väzby cíti nevinný. Uviedol to dnes pred senátom Okresného súdu Bratislava I. Zároveň však využil svoje právo nevypovedať.


Marian K. sa podľa obžaloby týmto dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Obhajca obžalovaného Michal Mandzák však pripomenul, že súd na júnovom verejnom zasadnutí zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. Obžaloba túto zmenu podľa neho nereflektuje, čo neumožňuje efektívne vykonávať obhajobu.

 

 

Pôvodný článok

Súd však zároveň zmenil kvalifikáciu žalovaného skutku z trestného činu marenia spravodlivosti na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. V prípade by ako svedkovia mali vypovedať napríklad advokát Mariana K., Andrej Šabík alebo bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Pojednávanie je vytýčené aj na stredu 11. augusta.

 


Podľa orgánov činných v trestnom konaní obžalovaný prostredníctvom svojho advokáta posielal z väzby, kde bol umiestnený pre kauzu televíznych zmeniek, správy Petrovi Tóthovi. V nich ho inštruoval, ako má vypovedať pred policajným vyšetrovateľom. Tóth však nakoniec vec oznámil polícii.

 

Marian K. je momentálne právoplatne odsúdený v kauze televíznych zmeniek na trest 19 rokov väzenia. Obžalobu voči nemu z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR opätovne prejedná Špecializovaný trestný súd.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky LC/ Netky KP

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok