Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. júl. 2020Berta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Inšpektori odhalili zaujímavé zistenia.
Inšpektori odhalili zaujímavé zistenia.
08.08.2019 10:44 Domov
Ako dopadla kontrola potravín na Slovensku za prvý polrok?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.08.2019 10:44 Domov

Ako dopadla kontrola potravín na Slovensku za prvý polrok?BRATISLAVA - Za prvý polrok 2019 sa vykonala kompletná kontrola potravín od prvovýroby až po pulty obchodov. priniesla zaujímavé zistenia. Nedostatky sa zistili u takmer 7 % kontrol. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná.


"Tento rok je v oblasti kvality a bezpečnosti potravín mimoriadne náročný. Na jar sme sa museli vysporiadať so škandálom s poľskou hovädzinou, v týchto dňoch zase rezonuje odhalenie nákazy afrického moru ošípaných na východnom Slovensku." 

 

 

Aj takéto prípady poukazujú na to, že ak chceme mať na stoloch bezpečné potraviny, musíme byť neustále v strehu. Oproti minulému roku sme sa preto rozhodli potravinové kontroly ešte zintenzívniť. Naši veterinárni a potravinoví inšpektori vykonali v prvom polroku až 30.000 kontrol na všetkých stupňoch potravinového reťazca od primárnych producentov až po internetový predaj," priblížila Matečná.

 

 

Najčastejšími pochybeniami boli podľa nej zanedbaná hygiena, kontaminované potraviny, chyby v označovaní, či dokonca produkty po dátume spotreby. Inšpektori ŠVPS SR sa zamerali najmä na prvovýrobcov, baliarne, distribútorov, veľkoobchodné sklady, hypermarkety, supermarkety a aj malé predajne. Kontrolám sa nevyhli ani trhoviská, čerpacie stanice a internetové obchody.

 

"Inšpektori udelili 1138 blokových pokút v celkovej výške 28 202 eur. V správnom konaní uložili 137 opatrení. Najvyššia právoplatná pokuta sa vyšplhala na 1 milión eur," spresnil výsledky úradných kontrol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.

 

 

Počas úradných kontrol bolo odobratých 8010 vzoriek potravín a surovín, z čoho boli ku dnešnému dňu ukončené testy u 7107 vzoriek. Predpisy porušilo 275, čo v celkovom súčte predstavuje 3,9 % pochybení. Kontrolné testy navyše odhalili závažné prípady kontaminovaných potravín. V chladených kuracích prsiach bola zase zistená prítomnosť baktérie rodu Salmonella. V kontrolách neobstálo aj viacero druhov potravín dovezených z tretích krajín, ktoré prekročili maximálne povolené množstvá vybraných látok. Týka sa to napríklad arašidového masla s mliečnou a bielou čokoládou z Ukrajiny a vylúpaných surových pistácií z Iránu, ktoré nedodržali maximálny prípustný limit pre Aflatoxín B1. 

 

 

V rámci cielených kontrol zameraných na vysledovateľnosť ovocia a zeleniny navštívila potravinová kobra aj trhoviská, kde dochádza najčastejšie k predaju tovaru bez sprievodných dokladov alebo vydávaného ako domáceho, teda zo záhradkárskych prebytkov. Celkovo zrealizovali 147 kontrol. Za závažné nedostatky uložili na mieste 50 blokových pokút v celkovej hodnote 2374 eur. Inšpektori vydali 27 zákazov predaja trhovníkom, ktorí predávali tovar neznámeho pôvodu alebo nelegálne bez dokladov.

 

 

"Teší nás rastúci záujem spotrebiteľov o kvalitu a pôvod potravín. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že nemalú časť podnetov na porušenia kvality a bezpečnosti potravín dostávame práve od samotných spotrebiteľov," dodal generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok