Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. feb. 2023Agáta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.06.2019 13:47 Environetky
Ako bude na Slovensku vyzerať zálohovanie PET fliaš a plechoviek v praxi?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.06.2019 13:47 Environetky

Ako bude na Slovensku vyzerať zálohovanie PET fliaš a plechoviek v praxi?Od roku 2022 sa u nás zavedie jedno z dôležitých ekologických opatrení, budeme totiž zálohovať plastové fľaše a plechovky, čím sa zvýši miera ich recyklácie. Čo nás v tejto súvislosti čaká?


Do boja s plastom sa od januára 2022 významne zapojí aj Slovenská republika. Do platnosti totiž vstúpi zákon o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek.  Ako to bude fungovať?

 

Zákonnú povinnosť zálohovať plastové fľaše a plechovky budú mať všetky prevádzky, ktoré nápoje v takýchto jednorazových obaloch predávajú na predajnej ploche väčšej ako 300 metrov štvorcových. V prípade menších obchodov bude zálohovanie dobrovoľné.

 

 

Cena výkupu PET fľaše bola stanovená na 12 centov za kus, v prípade plechoviek pôjde o 10 centov. Dôležité je však pripomenúť skutočnosť, že peniaze za vrátenie týchto obalov dostaneme len v prípade, že pôjde o fľaše a plechovky vyrobené od roku 2022. Označené budú špeciálnym EAN kódom, aby sa dali odlíšiť od tých starších. Odkladať si obaly už teraz s úmyslom speňažiť ich po roku 2022, je teda zbytočné. Zatiaľ je potrebné separovať ich štandardným spôsobom, teda buď ich umiestňovať do špeciálnych kontajnerov, kam patria aj PET fľaše, aj plechovky, alebo plechovky do červenej nádoby na kov a plastové fľaše do žltej nádoby na plasty. Plechovky v súčasnosti vykupujú aj zberné dvory.

 

 

Treba ešte povedať, že medzi spôsobom, ako sme naučení separovať teraz a vykupovaním obalov bude rozdiel. Kým dnes je potrebné nádoby stlačiť a chýbajúca etiketa nie je problémom, pri zálohovaní ani fľaše, ani plechovky stlačené byť nesmú a je potrebné, aby EAN kód uvedený na ich obale bol čitateľný. Výkup sa bude uskutočňovať prostredníctvom na to určených strojov, ale aj „ručne“, kedy ich prinesiete zamestnancovi predajne.

 

Vykupovať sa nebudú fľaše z mlieka, ovocných štiav či aviváží, o tie sa bude musieť postarať samotný výrobca.

 reklama


reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  TASR/PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok