Zvýšenie daní sa pri plyne v SR prenesie v plnej miere na spotrebiteľa

NETKY.SK • 21 September 2010, 13:21 • 2 min
Zvýšenie daní sa pri plyne v SR prenesie v plnej miere na spotrebiteľa

Zvýšenie daní sa pri plyne v SR prenesie v plnej miere na spotrebiteľa

slovakia

left justify in out

img

Zvýšenie daní, ktoré sa týkajú plynu, teda DPH alebo spotrebných daní, sa podľa konateľa spoločnosti RWE Gas Slovensko, s.r.o., Miroslava Kullu v plnej miere prenesie na spotrebiteľa.
      "Dopad daní, a to či už DPH alebo spotrebných, sa principiálne prenášajú do koncových cien v pomere jedna k jednej," uviedol dnes v Bratislave na seminári Inštitútu pre energetickú bezpečnosť (ESI) o konkurencii na trhu s plynom Kulla. Tento princíp funguje podľa neho najmä na tých trhoch, kde "nie je konkurenčné prostredie vytvorené na úrovni, kde dodávatelia zápasia o zákazníka a snažia sa takéto dopady čo najmenej prenášať na zákazníkov".
      "Myslím si, že na Slovensku dôjde k preneseniu týchto poplatkov do cien jedna k jednej, čiže ak sa zvýši spotrebná daň, tak sa jedna k jednej prenesie na spotrebiteľa," dodal.
      Na trhu s plynom má RWE Gas Slovensko podľa Kullu v súčasnosti celkový podiel približne 15 %, Slovenskému plynárenskému priemyslu patrí 83-% podiel a ostatným konkurentom 2 %. Na trhu s plynom v segmente veľkých priemyselných zákazníkov vykazuje RWE Gas Slovensko 25-% podiel, kým ostatní dodávatelia majú 75-% podiel.
      RWE Gas Slovensko, s.r.o., je najväčším konkurenčným dodávateľom zemného plynu na Slovensku. V roku 2010 dodáva viac ako 8 TWh zemného plynu pre vyše 100 firiem zo segmentu veľkých priemyselných zákazníkov. Je súčasťou medzinárodného koncernu RWE, jednej z piatich najväčších európskych energetických spoločností. V roku 2009 dodalo RWE v Európe 8 miliónom zákazníkov 332 TWh zemného plynu. Má uzatvorené dlhodobé kontrakty na dodávku plynu nielen z Ruska, ale aj zo škandinávskej oblasti. Angažuje sa tiež v projekte Nabucco.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies