Zuzana Čaputová vyhlásila, že dnes je deň dobrých správ

NETKY.SK • 26 Marec 2021, 16:29 • 2 min
Zuzana Čaputová vyhlásila, že dnes je deň dobrých správ

SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová, po návštevách krajského vakcinačného centra a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici uviedla, že dnešný deň je dňom dobrých správ.

slovakia

left justify in out

Dôvodom je podľa nej znižovanie počtu pacientov v miestnej nemocnici a skúsenosť, ktorú mala po návšteve veľkokapacitného očkovacieho centra, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj.

 

img

„Chcem oceniť samosprávy na miestnej aj regionálnej úrovni za ich zásluhy v boji s pandémiou. Samosprávne kraje veľmi aktívne pristúpili k tejto úlohe, lebo vieme, že vakcinácia je kľúčová v boji s COVIDom a zriadili na svojich územiach veľkokapacitné vakcinačné centrá,“ povedala prezidentka. Dodala, že samosprávy zohrávajú kľúčovú rolu, a to či už predtým pri testovaní alebo teraz pri vakcinácii.

 

Prečítajte si tiež: Prezidentka opäť vyzvala na zlepšenie podmienok pre zdravotnícky personál. Vyjadrila sa aj k neutíchajúcej koaličnej kríze

Veľkokapacitné centrá sú podľa Eduarda Hegera, ktorý je aktuálne poverený aj vedením ministerstva zdravotníctva, ukážkou dvoch vecí. „Ukážkou v prvom rade dobrej spolupráce štátu a samosprávy, ale aj lekárov, zdravotných sestier. Na tomto príklade krásne vidíme, aké dobré výsledky vieme vykazovať, keď tieto celky spolupracujú. Očkovacie centrá ukazujú, že ak to dobre funguje, tak ten komfort tu môže byť,“ zdôraznil Heger s tým, že je rád, že sa podarilo „doladiť“ aj takzvanú čakáreň.

 

img

Unikátnu štruktúru samosprávnych krajov vo forme veľkokapacitných očkovacích centier, vyzdvihol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Podľa neho kraje aktuálne disponujú vakcinačnou kapacitou 45-tisíc. „Stále sme v pilotnej fáze, nasledovať bude fáza veľkokapacitná, keď vieme ísť do takmer dvojnásobku na kapacitu 90-tisíc vakcín. Potom bude, ja ju volám, fáza útlmová, kedy sa budú niektoré očkovacie centrá vypínať a následne sa prejde na individuálnu do nemocníc a ambulancií,“ doplnil predseda po rokovaní SK8 a stretnutí s prezidentkou.

Nateraz sú správy také, že vakcíny AstraZeneca, ktoré používame my, sú v menších počtoch a budeme v niektorých centrách očkovať menej. Ale boli sme informovaní z Ministerstva zdravotníctva SR, že do našich očkovacích centier sa hodí vakcína Johnson&Johnson a tá by mala tiež v nejakom horizonte prísť,“ doplnil Viskupič a dodal, že potom sa budú používať aj tie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies