Zuzana Čaputová: Spolupráca oravských obcí môže byť inšpiráciou pre celé Slovensko

NETKY.SK • 13 Júl 2021, 15:18 • 2 min
Zuzana Čaputová: Spolupráca oravských obcí môže byť inšpiráciou pre celé Slovensko

ORAVSKÁ POLHORA - Po stretnutí so starostami piatich hornooravských obcí v Oravskej Polhore prezidentka vyhlásila, že spolupráca oravských obcí na spoločných projektoch môže byť inšpiráciou pre celé Slovensko.

slovakia

left justify in out

Zuzana Čaputová absolvovala dvojdňový výjazd na Orave, navštívila viacero obcí, mestá Dolný Kubín či Trstenú a v regionálnych výjazdoch mieni pokračovať aj naďalej. „Je to súčasť mojej práce od nástupu do prezidentskej funkcie. Covidový rok síce prerušil regionálne výjazdy, ale po tom, čo skončila druhá vlna pandémie, som už bola na južnom Slovensku, na východe Slovenska a teraz som sa prišla pozrieť na Oravu," povedala prezidentka.

 

img

 

Prečítajte si: AKTUALIZÁCIA: Martin Fecko sa vzdáva funkcie štátneho tajomníka agrorezortu

 

"Už prvý deň pracovnej cesty na Orave som stretla pracovitých a vytrvalých ľudí z tohto regiónu. Pri rozhovoroch s nimi ma zaujímalo najmä ako sa im žije, čo dáva nádej, ale aj to, s akými problémami tu ľudia musia bojovať. Pre Oravu, ale aj pre celé Slovensko, je veľmi dôležitá rodina," napísala prezidentka na sociálnej sieti.

 

img

 

Všetci sa podľa nej zhodli aj na tom, že "najlepšou odpoveďou na sociálne problémy a chudobu rodín je dostatok dobre platenej práce". Nato je podľa prezidentky dôležité vytvárať a garantovať zdravé podnikateľské podmienky, pre tých, ktorí pracovné príležitosti vytvárajú. "Osobne som sa preto zaujímala o situáciu u jedného z najväčších zamestnávateľov na Orave Miba Sinter Slovakia a navštívila som aj modernú výrobu v spoločnosti MTS," dodala prezidentka.

 

Mohlo by vás zaujímať: Prezidentka Čaputová predostrela, čo je dôležité pre rozvoj vysokých škôl

 

Rokovala aj s primátormi oravských miest a obcí. Ktorí podľa nej bijú na poplach najmä ohľadne zlej dopravnej situácie. Rozprávali sa aj o situácii s odpadom, kde sa zhodli na tom, že chýba systémové riešenie, pretože vozenie odpadu cez pol republiky nedáva ekonomický ani ekologický zmysel. Zuzana Čaputová im prisľúbila, že bude v dialógu s príslušnými ministrami hlasom aj oravských miest a obcí.

 

img

 

Podľa nej oravské obce robia progresívne kroky v oblasti energetickej udržateľnosti a využívania obnoviteľných zdrojov. „Viaceré obce využívajú tepelné čerpadlá alebo biomasu na kúrenie, čím znižujú svoje náklady, ale zároveň je to veľmi ekologické riešenie. Môžu byť veľkou inšpiráciou pre ostatné mestá a obce na Slovensku. Zároveň sú inšpiráciou aj pre samotných občanov, ktorí pri stavbe svojich rodinných domov využívajú tepelné čerpadlá," podotkla Čaputová.

 

img

 

Prečítajte si: Korčok v otázke referenda podržal prezidentku. Jej rozhodnutie obrátiť sa na Ústavný súd, považuje za zodpovedné


Prezidentku podľa vlastných slov prekvapil moderný a inovatívny prístup k témam klimatických zmien. „Energetická chudoba a energetická efektivita sú celosvetové témy, prídem na severnú Oravu a tu ich riešia úžasným a inšpiratívnym spôsobom," dodala Čaputová.
 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies