Zuzana Čaputová: Kríza biodiverzity je i krízou ľudstva

NETKY.SK • 30 September 2020, 20:01 • 2 min
Zuzana Čaputová: Kríza biodiverzity je i krízou ľudstva

NEW YORK - Kríza biodiverzity je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej aj krízou ľudstva.

slovakia

left justify in out

 

"Rýchlosť, akou strácame biotopy fauny a flóry, je alarmujúca. Ak sa nezačneme k našej planéte správať inak, neprežijeme. A to okamžite," povedala v stredu na globálnom summite OSN o biodiverzite v New Yorku prostredníctvom videokonferencie. Predstavila aj opatrenia, ktoré Slovensko prijíma na ochranu prírody.

 

Žiť v harmónii

Nad prírodou podľa prezidentky už nepotrebujeme víťaziť, ale žiť s ňou v harmónii. "Používajme menej chemikálií, chráňme si našu pôdu. Potraviny môžeme pestovať spôsobom šetrnejším k životnému prostrediu," uviedla.

 

Vyzvala na využívanie riešení vychádzajúcich z prírody aj v pôdnom a lesnom hospodárstve.

 

"Pretože rovnováha, od ktorej všetci závisíme, je veľmi krehká," skonštatovala s tým, že pomôcť môže každý.

 

Podotkla, že aj ona je súčasťou zmeny. V prezidentskej záhrade pribudli včelie úle. Na kompenzáciu svojej uhlíkovej stopy tiež každý rok vysadí aspoň 1300 stromov a inštaluje zelené strechy a steny. "Dúfam, že sa čoskoro ku mne pridajú aj ďalší," poznamenala.

 

Stratégiu Európskej únie

Slovensko podporuje Stratégiu Európskej únie v oblasti biodiverzity na rok 2030 a prezidentka sama podporila Prísľub lídrov pre prírodu s cieľom zvrátiť stratu biodiverzity do roku 2030. Priznala, že tieto ciele sa môžu zdať ambiciózne, avšak upozornila, že sú nesmierne potrebné.

 

"Vymeňme ignorantstvo a egoizmus za zodpovednosť a skutočnú vôľu. A urobme tak teraz," uzavrela Čaputová.

 

Summit OSN o biodiverzite sa koná na úrovni na úrovni hláv štátov alebo vlád. Pred Čaputovou so svojimi príhovormi okrem iných vystúpili i francúzsky prezident Emmanuel Macron či britský princ Charles.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies