Zadržali 15 miliónov nelegálnych tabletiek používaných ako párty droga

NETKY.SK • 22 Júl 2022, 19:21 • 2 min
Zadržali 15 miliónov nelegálnych tabletiek používaných ako párty droga

RIJÁD – Saudská Arábia v piatok oznámila zhabanie takmer 15 miliónov tabletiek psychostimulantu captagon. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.

slovakia

left justify in out

Colné úrady v prístavnom meste Džidda oznámili, že „zmarili pokus o prepašovanie" až 14 976 000 tabletiek. Boli ukryté „v stroji na výrobu betónových tvárnic" v obchodnej zásielke zo zahraničia. Saudská Arábia pravidelne oznamuje zabavenie psychostimulantu fenetylín, ktorý je známy aj pod názvom captagon. Zvyčajne pochádza zo Sýrie a pašuje sa cez Libanon v nákladoch ovocia a zeleniny, pripomína AFP. Saudskoarabské colné úrady v minulom roku zhabali celkovo 119 miliónov tabletiek a doterajšie údaje za rok 2022 ukazujú, že obchodovanie s drogou rastie.

 

      

Captagon svoj názov odvodzuje od kedysi legálneho lieku proti narkolepsii, píše AFP. Na trh sa dostal v roku 1961 a používal sa na liečenie hyperkinetických porúch u detí, narkolepsie alebo depresie. Používateľom navodzoval pocity eufórie a dodával im množstvo energie - nepotrebovali spať ani jesť, nereagovali na bolesť. Je silne návykový. V roku 1986 sa preto dostal na zoznam látok zakázaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

 

      

V súčasnosti sa vyrába nelegálne a v Saudskej Arábii a bohatých krajinách Perzského zálivu sa používa ako párty droga. Používajú ho však aj ľudia, ktorí potrebujú dlhodobo pracovať alebo majú viacero zamestnaní, dodáva AFP.

 

Možno vás zaujme: Vojenská loď sledovala v Severnom mori dve ruské ponorky
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies