Zrušenie Mečiarových amnestií: Sudca si už preštudoval Lexov spis, znížili aj jeho stupeň utajenia

NETKY.SK • 7 November 2017, 13:46 • 2 min
Zrušenie Mečiarových amnestií: Sudca si už preštudoval Lexov spis, znížili aj jeho stupeň utajenia

BRATISLAVA - Predseda senátu na Okresnom súde Bratislava III, ktorému po zrušení Mečiarových amnestií bol pridelený prípad obžalovaného Ivana L. a spol., si už trestný spis naštudoval. V súčasnosti ho študujú obvinení a ich advokáti, informoval agentúru SITA hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

slovakia

left justify in out

Predseda senátu už požiadal pôvodcov utajovaných listín o prehodnotenie stupňa utajenia. Vďaka tomu sa podarilo znížiť stupeň utajenia spisu z prísne tajné na dôverné. Adamčiak vysvetlil, že obžaloba a značná časť dôkazov je na základe rozhodnutia Krajskej prokuratúry v Bratislave aj naďalej v režime dôverné. Na základe metodického pokynu Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa v súčasnosti robí previerka prísediacich sudcov. Do skončenie tejto previerky nie je možné v spise urobiť akékoľvek rozhodnutie, keďže ide o senátnu trestnú vec, zdôraznil hovorca.

Plénum ústavného súdu na neverejnom rokovaní 31. mája rozhodlo, že parlament prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušil Ústavu SR. Mečiarove amnestie a aj milosť pre Michala Kováča ml. sú teda zrušené. Národná rada SR prijala uznesenia o ich zrušení 5. apríla. Poslanci uznesenie schválili 129 hlasmi naprieč celým politickým spektrom. V Zbierke zákonov vyšiel nález Ústavného súdu SR k amnestiám 2. júna, stal sa tak účinným. Následne boli veci, ktoré boli pre Mečiarove amnestie v trezore, pridelené sudcom.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies