Zdravie: Lieky na tlmenie kašľa (tzv. antitusiká) nie je vhodné kombinovať s liekmi na vykašliavanie

NETKY.SK • 3 Január 2024, 09:42 • 2 min
Zdravie: Lieky na tlmenie kašľa (tzv. antitusiká) nie je vhodné kombinovať s liekmi na vykašliavanie

BRATISLAVA - Na liečbu suchého dráždivého kašľa, ktorý nevedie k odstraňovaniu hlienu z priedušiek, sa používajú lieky na tlmenie kašľa, tzv. antitusiká. Nie je vhodné ich však súčasne kombinovať s expektoranciami, ktoré uľahčujú vykašliavanie, nakoľko pôsobia protichodne, ozrejmila farmaceutka Monika Zdechovan z lekárne Dr. Max.

slovakia

left justify in out

Vysvetlila, že expektoranciá sa používajú pri vlhkom produktívnom kašli a riedia hlien, ktorý je tak tlmený antitusikami. V dôsledku toho sa hromadí v dýchacích cestách, čo spôsobuje riziko tvorby hlienovej zátky. "Na trhu sú však dostupné bezpečné prípravky na liečbu oboch druhov kašľa," poznamenala odborníčka.

Farmaceutka odporúča nezabúdať aj na podpornú liečbu vo forme prípravkov z liečivých rastlín. Pri kašli môžu pomôcť napríklad eukalyptová silica, cineola, extrakty a nálevy z brečtanu, materinej dúšky alebo tymianu. Reflex pre kašeľ tlmia rastliny s obsahom slizov, ako sú skorocel kopijovitý, slez lesný, slez maurský, lišajník islandský a ibiš lekársky.

Pri terapii kašľa je podľa farmaceutky vhodná aj inhalácia minerálnej vody, slaných roztokov alebo eukalyptovej silice. Inhalácia zvýši produkciu vodnatého hlienu a podporí vykašliavanie. Upozornila, že eukalyptová a mentolová silica sa nesmie používať u detí do dvoch rokov pre riziko vzniku apnoe alebo laryngospazmu.

Farmaceutka Júlia Kollárová radí nepodceňovať ani liečbu nádchy. "Opuch nosovej sliznice môže pri akútnej infekčnej nádche sťažiť odtekanie nahromadeného sekrétu. Tým sa vytvárajú vhodné podmienky pre rast a množenie ďalších mikroorganizmov. Vzniká druhotná bakteriálna infekcia, pri ktorej je už vhodné vyhľadať lekára," upozornila odborníčka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / Dr. Max, Foto: Shutterstock / Syda Productions (ilustračná foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies