Zostrelenie izraelských lietadiel bolo odvetou za narušenie Sýrskeho vzdušného priestoru

NETKY.SK • 17 Marec 2017, 13:02 • 2 min
Zostrelenie izraelských lietadiel bolo odvetou za narušenie Sýrskeho vzdušného priestoru

BEJRÚT/TEL AVIV - Sýria dnes oznámila, že jej armáda zostrelila izraelské lietadlo.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Predchádzalo tomu narušenie sýrskeho vzdušného priestoru štyrmi izraelskými lietadlami, informovala sýrska tlačová agentúra SANA. SANA dodala, že izraelské lietadlá v Sýrii zaútočili na pozície sýrskej vládnej armády v oblasti ležiacej východne od mesta Homs. Sýrska armáda tvrdí, že jedno z izraelských lietadiel pri odvetnej akcii zostrelila a druhé zasiahla.

 

Správy zverejnené sýrskou armádou bezprostredne nebolo možné potvrdiť. Sýria označila izraelský útok za "nehoráznu agresiu", ktorá je prejavom podpory "sionistického nepriateľa pre teroristické gangy" bojujúce v Sýrii proti vládnej armáde. Izrael dnes ráno informoval, že jeho územie zasiahlo niekoľko rakiet vypálených zo Sýrie.

 

Ostreľovaniu predchádzala akcia izraelských lietadiel nad územím Sýrie, pri ktorej tam zasiahli viacero cieľov. Izraelská protivzdušná obrana jednu z rakiet zneškodnila. Velenie armády nespresnilo, či Izraelom ovládané územie zasiahli aj ďalšie rakety. Zdôraznilo však, že bezpečnosť izraelských civilistov ani posádka izraelského lietadla neboli ohrozené. K podobnému incidentu došlo aj 13. januára, keď Sýria obvinila Izrael z ostreľovania vojenského letiska pri Damasku. Izraelská vláda predtým nepotvrdila, ale ani nepoprela izraelské útoky na Sýriu.

 

Panuje všeobecné presvedčenie, že Izrael uskutočnil na území Sýrie už niekoľko sérií náletov na moderné zbraňové systémy vrátane Ruskom vyrobených protilietadlových rakiet a iránskych rakiet, ako aj na pozície proiránskeho fundamentalistického hnutia Hizballáh. Samotný Izrael sa však k takýmto svojim akciám priznáva len veľmi zriedkavo. Odvetná paľba na izraelské lietadlá zo strany Sýrie je ojedinelým javom.

 

Izrael takmer nepociťuje, že v susednej Sýrii už siedmy rok trvá občianska vojna - s výnimkou striel zblúdených cez spoločnú hranicu, čo izraelské velenie pripisuje chybnej taktike armády bojujúcej na strane sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Izrael na tieto incidenty reaguje zvyčajne odvetnou paľbou na pozície sýrskej armády.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies