Zomrela najstaršia Češka, v sobotu by oslávila 109. narodeniny

NETKY.SK • 21 Január 2019, 16:50 • 2 min
Zomrela najstaršia Češka, v sobotu by oslávila 109. narodeniny

PRAHA - Vo veku 108 rokov zomrela v nedeľu najstaršia občianka Českej republiky Květoslava Hranošová. Túto sobotu by sa dožila 109 rokov, uviedol v pondelok server Novinky.cz.

slovakia

left justify in out

Žena žila v domove pre seniorov v Prahe 6. O jej úmrtí informoval hovorca mestskej časti Ondřej Šrámek. Květoslava Hranošová sa narodila 26. januára 1910 v Ostrave. Do metropoly sa prisťahovala v 87 rokoch k dcére. V neskoršom veku sa začala venovať cvičeniu jogy, ktorej podľa svojich slov vďačila za dlhovekosť.

 

"Pani Hranošová celý život cvičila jogu, čo zrejme prispelo k jej dobrému stavu," uviedla pred dvoma rokmi, keď seniorka slávila 107. narodeniny, sociálna pracovníčka. Bola podľa nej tiež vášnivou čitateľkou kníh a milovala krížovky.

 

img

 

Aj v takmer 109 rokoch bola podľa svojej dcéry plná energie, stále sa zaujímala o politiku a cvičila aj v posteli, kým mohla. Cvičenie považovala za dôležité pre predchádzanie problémom pohybového ústrojenstva. Pôsobila ako učiteľka a aj deti sa snažila viesť k pohybu.

 

"Mamička bola takým dobrým vzorom, ale aj vzorom v striedmosti a poňatí života. Veľa jej išlo o životné prostredie," povedala jej dcéra Šárka Štenclová, ktorá za ňou každý deň chodila do domova seniorov.

 

Podľa Českej správy sociálneho zabezpečenia žilo v Česku na konci minulého septembra 385 žien a 52 mužov, ktorí mali viac ako 100 rokov. Najviac storočných ľudí bývalo v Prahe, a to 74. V Juhomoravskom kraji žilo 65 a v Stredočeskom kraji 45 storočných a starších osôb.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies