Zomrel bývalý grécky prezident Karolos Papulias

NETKY.SK • 26 December 2021, 14:45 • 2 min
Zomrel bývalý grécky prezident Karolos Papulias

ATÉNY – Vo veku 92 rokov zomrel v nedeľu bývalý grécky prezident Karolos Papulias, ktorý stál na čele krajiny v čase finančnej krízy v rokoch 2010-2015. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP s odvolaním sa na grécku prezidentku Katerinu Sakellaropulosovú.

slovakia

left justify in out

„So zármutkom posielame posledný pozdrav Karolosovi Papuliasovi,“ uviedla vo vyhlásení, v ktorom zároveň bývalému prezidentovi vzdala hold za jeho účasť v protinacistickom odboji v čase druhej svetovej vojny, ako aj v odboji proti gréckej vojenskej junte v rokoch 1967-1974. „Jeho účasť v národnom odboji... odráža jeho nepretržitú oddanosť ideálom slobody a spravodlivosti, ktoré počas svojho života bránil,“ dodala.

 

img

 

Papulias bol gréckym prezidentom počas dvoch funkčných období v rokoch 2005-2015. Na čele krajiny tak stál aj v čase finančnej krízy, ktorá uvrhla Grécko do najväčšej nie len ekonomickej ale aj politickej krízy uplynulého desaťročia. Papulias sa narodil v roku 1929 v meste Ioannina na severozápade Grécka. V mladosti sa venoval športu a bol tiež členom gréckeho národného volejbalového tímu. Neskôr vyštudoval právo a v roku 1963 sa stal právnikom.

 

V čase gréckej vojenskej diktatúry v rokoch 1967-1974 žil v exile v Nemecku a po jej páde bol jedným zo spoluzakladateľov Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) — politickej strany, ktorá dlhé roky v gréckej politike dominovala. V rokoch 1977-2000 bol Papulias členom gréckeho parlamentu, pričom v rokoch 1985-1989 a 1993-1966 pôsobil aj vo funkcii ministra zahraničných vecí.

 

Možno vás zaujme: Smutná správa pre Smer-SD, zomrel bývalý poslanec NR SR Jozef Buriantwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies