Rakovina hrubého čreva si nevyberá

NETKY.SK • 3 Marec 2023, 13:37 • 2 min
Rakovina hrubého čreva si nevyberá

BRATISLAVA - Kolorektálny karcinóm si v Európskej únii ročne vyžiada viac ako 170-tisíc životov a predstavuje druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na onkologické ochorenia. Napriek tomu, že Európsky parlament už pred viac ako desiatimi rokmi vyhlásil boj proti kolorektálnemu karcinómu, vysokú mieru úmrtnosti sa v niektorých členských krajinách nedarí znížiť.

slovakia

left justify in out

Marec je mesiacom povedomia o kolorektálnom karcinóme, Slovenská gastroenterologická spoločnosť preto pripomína, že pre záchranu pacientov trpiacich rakovinou hrubého čreva má Slovensko pred sebou ešte veľa práce. Medzinárodná organizácia Spojená európska gastroenterológia (UEG) predpokladá, že prípady kolorektálneho karcinómu budú v nasledujúcom desaťročí naďalej pribúdať. Najnovšie štatistiky evidujú 6 percentný nárast novodiagnostikovaných prípadov kolorektálneho karcinómu medzi mladými ľuďmi. Dôvodom je aj zvyšujúca sa životná úroveň. Globálna štúdia, na ktorú sa UEG odvoláva, preukázala priamu súvislosť medzi zavedením plošných skríningových programov a znížením úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Plošný skríning by pritom mohol znížiť úmrtnosť na kolorektálny karcinóm do roku 2030 o 27 percent. Plošný skríning však musí byť spojený s odbúraním bariéry strachu u pacientov podstúpiť preventívnu bezbolestnú kolonoskopiu, ktorú by hradili zdravotné poisťovne.

„V štatistikách sme na smutných priečkach v úmrtnosti na kolorektálny karcinóm, riešenie máme pritom priamo pred očami – zlepšiť kvalitu a dostupnosť skríningových programov pre všetky vrstvy obyvateľstva,  zabezpečiť úhradu bezbolestnej kolonoskopie a neustále informovať širokú verejnosť o dôležitosti prevencie a zdravého životného štýlu,“ uvádza prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

„Moderná medicína ponúka bezbolestnú kolonoskopiu, ktorá dokáže včas odhaliť nádorové ochorenie, zdravotné poisťovne ju však pacientom nehradia a odvolávajú sa na Katalóg výkonov v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, ktoré v tejto oblasti neurobilo za ostatné roky žiadne pozitívne kroky,“ uviedol prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

K vzniku rakoviny hrubého čreva okrem iného prispieva nezdravý životný štýl, alkohol a fajčenie. Rizikovým faktorom je tiež výskyt ochorenia u príbuzných, nehovoriac o tom, že keď má človek bolesti, krvácanie z konečníka či krv v stolici, ide už o signál, že niečo nie je v poriadku. Rakovina zo začiatku nebolí, no pokiaľ ju odhalíme včas, pacientovi vieme zachrániť život.

Onkologické ochorenia tráviaceho traktusú hlavnou príčinou úmrtnosti na rakovinu v Európe. Každý rok si vyžiadajú viac ako 350 000 životov. Kolorektálny karcinóm je najčastejším nádorovým ochorením tráviaceho traktu, pričom predstavuje 13 % všetkých druhov rakoviny. Tejto diagnóze podľahne každé tri minúty jeden Európan. „Len na Slovensku ročne zomiera na diagnózu rakoviny hrubého čreva viac ako 2000 pacientov, diagnostikovaná je takmer 4000 pacientom ročne. Kvalitný populačný skríning dokáže ochorenie odhaliť včas, a to pacientom výrazne zvyšuje šancu na prežitie,“ uzatvára prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies