Zomrel bosniansky Chorvát Praljak, ktorý počas súdneho konania zrejme vypil jed

NETKY.SK • 29 November 2017, 15:16 • 2 min
Zomrel bosniansky Chorvát Praljak, ktorý počas súdneho konania zrejme vypil jed

HAAG - Bosniansky Chorvát Slobodan Praljak, ktorý v stredu počas odvolacieho konania na Medzinárodnom trestnom tribunáli pre bývalú Juhosláviu (ICTY) po vypočutí potvrdzujúceho verdiktu zrejme vypil jed, zomrel v nemocnici v Haagu. Informovali o tom spravodajský portál index.hr i chorvátska štátna televízia.

slovakia

left justify in out

Praljak (72) bol ešte v roku 2013 odsúdený na 20-ročné väzenie za zločiny, ktoré mal spáchať na východe rozdeleného mesta Mostar. Počas toho, ako v stredu súd vynášal v jeho prípade potvrdzujúci verdikt, vykríkol, že odmieta rozsudok, a napil sa z fľaštičky, ktorá podľa slov jeho právnej zástupkyne obsahovala jed.

 

"Slobodan Praljak nie je vojnový zločinec. S opovrhnutím verdikt odmietam," vykríkol Praljak podľa agentúry DPA. Vzápätí sa napil z fľaštičky, ktorú držal v ruke. Sudca okamžite nariadil prerušenie pojednávania a fľaštičku si vyžiadal. Či v nej bol skutočne jed, doposiaľ nie je známe. Na miesto okamžite privolali sanitku.

 

ICTY po incidente prerušil odvolacie konanie v prípade šiestich bosnianskych Chorvátov, ktorých v máji 2013 odsúdili za závažné vojnové zločiny voči bosnianskym Moslimom. V odvolacom konaní mali padnúť posledné verdikty, ktoré mal pred decembrovým ukončením svojej činnosti ICTY vyniesť.

Pojednávanie popoludní podľa agentúry AP obnovili, avšak v inej miestnosti haagskeho tribunálu.

 

Sudca ešte pred incidentom stihol vyniesť potvrdzujúce rozsudky pre bývalého premiéra samozvanej republiky Herceg-Bosna Jadranka Prliča, ktorého v roku 2013 odsúdil tribunál na 25 rokov väzenia, a tiež pre exministra obrany Herceg-Bosny Bruna Stojiča, ktorého odsúdili na 20 rokov. Zvyšné rozsudky v prípadoch bývalého generála Milivoja Petkoviča, exveliteľa polície Valentina Čoriča a niekdajšieho šéfa úradu na výmenu vojnových zajatcov Berislava Pušiča, ešte len mali prečítať.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies