Zo spoločnosti SkyToll uviedli, že nebránili verejným obstarávaniam na nových dodávateľov

NETKY.SK • 16 August 2023, 14:35 • 2 min
Zo spoločnosti SkyToll uviedli, že nebránili verejným obstarávaniam na nových dodávateľov

Bratislava-Spoločnosť popiera predražené mýtne služby

slovakia

left justify in out

Pred časom sa konalo verejné obstarávanie na nového dodávateľa mýtnych služieb na Slovensku. V Národnej diaľničnej spoločnosti hľadali niekoho, kto zabezpečí Elektronický mýtny systém a bude poskytovať Mýtne služby. Víťazom sa stala Czech Toll, ktorá má v našej krajine partnera SkyToll. Táto spoločnosť mýtne služby zabezpečovala. Ich služby však boli považované za neprimerane predražené. Zo SkyToll sa však týmto rečiam bránia.

 

Spoločnosť SkyToll neblokovala rokovania, ktoré mohli znamenať ukončenie zmluvy na výber mýta na konci roka 2020, ani nebránila súťažiam na výber nových dodávateľov. V stredu16. augusta 2023 to v reakcii na vyjadrenia viacerých politikov uviedli zo SkyToll s tým, že služby, ktoré dodáva štátu, nepovažuje za predražené. "Spoločnosť SkyToll prevádzkuje systém elektronického mýta na Slovensku na základe platnej zmluvy, ktorá bola v minulosti opakovane preverovaná najrôznejšími orgánmi štátnej správy. SkyToll je viazaný platnou zmluvou a nemá inú možnosť, než v súlade s pokynmi Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) pokračovať vo výbere mýta aj napriek kritike zo strany politických strán," upozornili z firmy.

Zo SkyToll dodali, že ak by sa na Slovensku prestalo vyberať mýto, prišiel by štát o výnosy v rozsahu 250 miliónov eur za rok a stal by sa cez noc krajinou zadarmo pre nákladnú automobilovú dopravu. 

Zmluva, ktorú podpísala NDS za vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v roku 2008, bola od začiatku kritizovaná za vysokú odplatu dodávateľovi. Tá dosahovala aj polovicu z celkového výberu mýta. Z firmy však odmietli označenie služieb výberu mýta za predražené. Tvrdia, že vždy rokovala s NDS o všetkých návrhoch, ktoré môžu v súlade s ustanoveniami uzavretej zmluvy prispieť k vyššej efektivite výberu mýta na Slovensku.

Náklady na prevádzku systému podľa SkyToll zodpovedajú rozsahu služieb, ktoré Slovensko objednáva a ktorý nie je možné porovnávať s okolitými krajinami. Napríklad v Česku, kde sa SkyToll podieľa na výbere mýta od decembra 2019, si štát objednal menší rozsah služieb. "Kľúčové však je, že je Česká republika schopná na svojej diaľničnej a cestnej sieti vyberať takmer trojnásobne viac poplatkov než Slovenská republika," pripomenuli z firmy. Pri zohľadnení porovnateľných položiek sú podľa SkyToll v oboch krajinách čisté náklady na prevádzku mýtnych systémov veľmi podobné. "Pokiaľ by Slovensko vybralo mýtnym systémom toľko, koľko vyberie Česká republika, nákladovosť by sa pri inak nezmenených parametroch pohybovala okolo desiatich percent," dodali zo spoločnosti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies