Zo skládky v Starej Turej vyvezú tony zeminy, sanácia bude stáť milióny

NETKY.SK • 16 Jún 2023, 18:30 • 2 min
Zo skládky v Starej Turej vyvezú tony zeminy, sanácia bude stáť milióny

BRATISLAVA - Zo skládky komunálneho odpadu Drahý vrch v Starej Turej vyvezú približne 8000 kubických metrov kontaminovanej zeminy a galvanického kalu. Sanácia envirozáťaže bude stáť viac ako 5,62 milióna eur.

slovakia

left justify in out

Zo skládky komunálneho odpadu Drahý vrch v Starej Turej vyvezú približne 8000 kubických metrov kontaminovanej zeminy a galvanického kalu. Následne ich zneškodnia. Sanácia envirozáťaže bude stáť viac ako 5,62 milióna eur. Vykonajú ju firmy HES-COMGEO a MM Revital. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, ktorú uzavrelo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

 

Cieľom sanácie je okrem odťaženia zeminy aj obmedzenie plošného a priestorového šírenia znečisťujúcich látok v podzemnej vode, pôde a horninovom prostredí. "Taktiež aj odstránenie kontaminácie alebo zníženie koncentrácie znečisťujúcich látok v znečistenej podzemnej vode, pôde a horninovom prostredí na úroveň akceptovateľného rizika s ohľadom na súčasné a budúce využitie územia, ako aj rekultivácia sanovanej lokality," priblížil pre TASR hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

 

Bývalá skládka odpadov sa nachádza v blízkosti kóty Drahý vrch. Zdrojom znečistenia sú kaly uložené v tejto skládke. V súčasnosti sa územie s kalom nevyužíva a je zarastené. "Výsledky prieskumných prác naznačujú, že kvalita podzemnej vody priameho podložia môže byť do istej miery ovplyvnená priesakmi výluhov z odpadov," poukázalo MŽP. Na sanáciu sa podľa envirorezortu využijú eurofondy z Operačného programu Kvalita životného prostredia a z Programu Slovensko.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies