Zlacňovanie hypoték by malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch

NETKY.SK • 21 Február 2015, 11:45 • 2 min
Zlacňovanie hypoték by malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch

BRATISLAVA – Úrokové sadzby na hypotékach sú v súčasnosti na historických minimách. Podľa analytikov by mal trend zlacňovania pôžičiek pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

slovakia

left justify in out

"Od začiatku roka už klesli sadzby v 5 z 11 bánk a myslím si, že to bude pokračovať. Úrokové sadzby pri hypotékach vo viacerých bankách už atakujú hranicu 2 %," skonštatoval pre TASR odborník portálu Finančný kompas Maroš Ovčarík.

 

Pod znižovanie úročenia v bankách by sa mali podľa odborníkov podpísať najmä opatrenia Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ohlásila nakupovanie štátnych dlhopisov. "Nepriamo to zasiahne aj úrokové sadzby hypoték," podotkol Ovčarík.

 

Negatívne ovplyvniť by však priemernú úrokovú sadzbu podľa odborníkov mohli vydané odporúčania Národnej banky Slovenska (NBS). Odporúča komerčným bankám, aby hypotéky v intervale 90 % až 100 % z hodnoty nehnuteľnosti (LTV) tvorili najviac štvrtinu nových úverov na bývanie. "V dôsledku toho úvery s LTV nad 90 % pravdepodobne zdražejú. Preto by mali budúci záujemcovia o financovanie bývania viac plánovať," priblížil analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

 

Odborníci zároveň odporúčajú, aby klienti využili čas nízkych sadzieb na sporenie. "Klienti by mali byť pripravení na zvýšený úrokový náklad. Najlepšie tým, že si časť usporeného úroku budú odkladať ako rezervu na pokrytie tohto nákladu," odporúča predseda Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Rastislav Podhorec.

 

Dobre zvážiť by mali aj fixáciu úrokovej sadzby. "Ak klient preferuje nižší mesačný výdavok na hypotéku vzhľadom na disponibilné príjmy a verí v stabilitu úroku nasledujúcich pár rokov, tak zrejme uprednostní kratšiu, lacnejšiu fixáciu," doplnil Podhorec.

 

Ak je ale pre klienta dôležitá stabilita mesačných výdavkov a vie, že jeho príjmy sú rovnako stabilné, navyše neverí v udržateľnosť úrokových sadzieb, tak si riziko budúceho vývoja poistí podľa Podhorca v dlhšej, hoci mierne drahšej fixácii úveru. "Jeho odmenou bude stabilný úrok v prípade zvýšenia úrokových sadzieb počas 5- ročného intervalu jeho fixácie," dodal Podhorec.

 

 

mst pop

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies