Zimná sezóna prekonala podľa Tatrancov očakávania

NETKY.SK • 21 Apríl 2023, 13:00 • 2 min
Zimná sezóna prekonala podľa Tatrancov očakávania

VYSOKÉ TATRY - Uplynulú zimnú turistickú sezónu hodnotia vo Vysokých Tatrách mimoriadne pozitívne, podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Lucie Blaškovej prekonala očakávania.

slovakia

left justify in out

Od januára do marca zaznamenali v oblasti viac ako 153.000 ubytovaných hostí, čo je v porovnaní s predošlou sezónou nárast o viac ako 50 percent. "Úspešnosť tejto sezóny podčiarkuje najmä to, že sme prekročili aj počet ubytovaných hostí spred covidovej zimy v roku 2019, keď bolo ubytovaných vyše 130.000 hostí," konkretizovala Blašková s tým, že pred zimou veľké očakávania nemali. Pomohol podľa nej aj dostatok technického snehu a aj napriek druhému najteplejšiemu januáru podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu na našom území od roku 1931 tak zostali v plnej prevádzke počas celej sezóny.

 

Okrem zvýšeného počtu domácich návštevníkov ich teší podľa nej aj návrat zahraničnej klientely, ktorá tvorila takmer tretinu hostí. Najväčším "skokanom" sú pritom Maďari, ktorých počet sa takmer zdvojnásobil. Blašková to pripísala diaľnici, ale aj marketingu zameranému práve na našich južných susedov. "Druhým prekvapením sú Rumuni, do regiónu sa vo väčších počtoch vrátili turisti z Pobaltia," dodala s tým, že niektoré národnosti zo štatistík vypadli úplne. Chýbajú stále hostia zo vzdialených krajín ako Južná Kórea či Austrália.

 

img

 

Prudký nárast zaznamenali tiež tatranské informačné kancelárie, kým napríklad vo februári 2022 vybavili 1239 klientov, tento rok bol ich počet takmer 2200. Najväčší záujem bol podľa Blaškovej o ľadový dóm na Hrebienku, lyžovačku, ale aj akvaparky, múzeum Tatranského národného parku, interaktívne galérie či atrakcie v podhorí.

 

S lyžiarskou sezónou sú spokojní aj v neďalekej Bachledovej doline. Manažér strediska Bachledka Ski & Sun Michal Rusiňák potvrdil, že pocítili najmä návrat turistov z Poľska. Nárast lyžiarov je na úrovni 35 percent, stále však nedosahujú čísla spred pandémie. "Čo sa týka Chodníka korunami stromov, tam bol nárast až o 90 percent," dodal.

 

img

 

Výkonný riaditeľ Strachan Resort Jaroslav Dziak pozitívne hodnotí návrat lyžiarov z okolitých krajín, ktorí predošlé sezóny chýbali, ani tam však nedosiahli návštevnosť zo sezóny 2019/2020. "Tvrdé covidové opatrenia prinútili našich návštevníkov hľadať iné možnosti na lyžovanie. Zároveň hneď po pandémii sme boli zasiahnutí vojnovým konfliktom na Ukrajine a tiež enormným nárastom energií. Globálny nárast cien spôsobil, že lyžiarske strediská sa stali dostupné opäť pre menší okruh ľudí," skonštatoval Dziak. Priemerná návštevnosť v Ski centrum Strachan bola približne 520 návštevníkov a v Ski centrum Strednica 440.

 

Správca a mentor viacerých ubytovacích zariadení Tomáš Lukáč v súvislosti s pozitívnymi číslami uviedol, že údaje do výkazov štatistického úradu neboli v minulosti vypĺňané dôsledne. "Respektíve nie všetky zariadenia boli do výkazov zaradené, čo sa posledné mesiace zmenilo. Tie čísla v absolútnej hodnote vyzerajú prívetivo, s určitosťou však neprekonávajú historicky úspešné roky," uzavrel.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies