Žena, ktorá strieľala v San Bernardine, sa pokúšala kontaktovať extrémistov

NETKY.SK • 11 December 2015, 09:35 • 2 min
Žena, ktorá strieľala v San Bernardine, sa pokúšala kontaktovať extrémistov

WASHINGTON - Tashfeen Maliková, ktorá spolu so svojím manželom Syedom Rizwanom Farookom zastrelila minulý týždeň v kalifornskom meste San Bernardino 14 ľudí, sa po niekoľko mesiacov pred incidentom neúspešne pokúšala nadviazať spojenie s viacerými islamistickými skupinami na Blízkom východe. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Podľa amerických vládnych zdrojov islamisti Malikovej pokusy o kontakt ignorovali pravdepodobne preto, že sú v ostatnom čase mimoriadne opatrní v prístupe k osobám, ktoré nepoznajú alebo im neboli odporučené.

 

Počet extrémistických organizácií, s ktorými sa Maliková pokúšala nadviazať spojenie, ani spôsob, akým to chcela uskutočniť, zatiaľ nie je známy. Podľa amerických úradov sa však takmer s istotou pokúšala osloviť v Sýrii operujúcu skupinu Front an-Nusra, ktorá je napojená na teroristickú sieť al-Káida.

 

Jeden zo zdrojov agentúry Reuters uviedol, že nejestvujú prakticky nijaké dôkazy o tom, že by Maliková a Farook boli v priamom kontakte s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS). Tá sa okrem iného prihlásila k zodpovednosti za útoky z 13. novembra, pri ktorých zahynulo v Paríži 130 ľudí.

 

Riaditeľ Federálneho úrad pre vyšetrovanie (FBI) James Comey povedal, že manželia približne v čase spáchania útoku vyhlásili, že konajú v mene Islamského štátu, ktorý ich následne prijal za svojich.

 

Podľa amerických predstaviteľov však militanti o existencii Malikovej a Farooka pred spáchaním masovej vraždy v San Bernardine vôbec nevedeli.

 

Policajní potápači začali dnes prehľadávať jazierko, nachádzajúce sa neďaleko miesta masakry, pri ktorom sa dvojica v deň spáchania vraždy stretla. Čo konkrétne polícia v jazere hľadá, jej predstaviteľ odmietol prezradiť. Uviedol len, že pátracia akcia môže trvať aj niekoľko dní.

 

Farook (28) a Maliková (29) spustili streľbu z útočných pušiek v stredu 2. decembra počas predvianočného večierka pre Farookových kolegov v zariadení sociálnych služieb v San Bernardine. Pri útoku zahynulo 14 ľudí a ďalších 23 osôb utrpelo zranenia. Oboch útočníkov zabili o niekoľko hodín neskôr pri prestrelke policajti.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies