Zdravotné odvody sa rozšíria aj na dividendy či prenájom,štát zaplatí menej

NETKY.SK • 3 December 2010, 08:14 • 2 min
Zdravotné odvody sa rozšíria aj na dividendy či prenájom,štát zaplatí menej

Zdravotné odvody sa rozšíria aj na dividendy či prenájom,štát zaplatí menej

slovakia

left justify in out

Okruh pracovných vzťahov, z ktorých sa budú platiť zdravotné odvody, sa od januára budúceho roka rozšíri. Povinnosť platiť do zdravotnej poisťovne by mali mať po novom všetky fyzické osoby, ktorých príjem je zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti. Táto povinnosť sa však nebude týkať tzv. dohodárov. Platiteľmi poistného sa tak stanú aj zamestnávatelia, ktorí tieto fyzické osoby zamestnávajú. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady SR.
      Zdravotné odvody tiež budú platiť samostatne zárobkovo činné osoby z príjmu z prenájmu. Naopak, príjmu osobných asistentov sa táto povinnosť týkať nebude. Platiteľom poistného by sa od januára 2010 tiež mali stať niektoré osoby, ktorým sa vyplácajú dividendy. Odvody na verejné zdravotné poistenie budú platiť aj zamestnanci, ktorým bude vyplatený podiel na zisku firmy, ako aj tí, ktorí majú príjem z kapitálového majetku a príležitostné príjmy.
      Zákonodarcovia tiež schválili výšku platby štátu za svojich poistencov ako dôchodcovia či študenti. Tá klesne na budúci rok zo súčasných 4,78 percenta (34,56 eura) z priemernej mzdy spred dvoch rokov na 4,32 percenta (32,16 eura). Tento krok viackrát kritizovali zástupcovia lekárov, sestričiek či zdravotníckych odborárov, s tým, že prispeje k znižovaniu dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti.
      O zachovanie sadzby na súčasnej úrovni sa pokúsil opozičný poslanec za Smer-SD a exminister zdravotníctva Richard Raši, jeho návrh však koalícia odmietla. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) v tejto súvislosti upozornil, že sadzba za štátnych poistencov nie je jediný ukazovateľ. Poukázal na to, že medziročný nárast financií smerujúcich do rezortu je takmer 2,2 percenta, teda do zdravotníctva pôjde o 85 miliónov eur viac.
      Zmeny by sa mali dotknúť aj vymeriavacieho základu na vypočítanie výšky odvodov. "Vymeriavacím základom u zamestnanca sa stane jeho príjem zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti, teda aj napríklad odchodné, odstupné, suma zdaňovaná v súvislosti s používaním motorového vozidla zamestnávateľa, časť zamestnaneckej opcie poskytnutej zamestnancovi a podobne," ozrejmuje sa v materiáli. Naopak, ak niečo v daňovom zákone nebude zdaňované alebo bude oslobodené od dane, nebude sa z toho platiť poistné na zdravotné poistenie, okrem príjmu z dividend.
      V prípade samostatne zárobkovo činných osôb dôjde k zjednoteniu vymeriavacieho základu pre samostatne zárobkovo činné osoby a tzv. dobrovoľne nezamestnaných. Minimálna platba preddavkov na poistné dobrovoľne nezamestnaných osôb bude 14 percent zo 44,2 percenta z priemernej mesačnej mzdy. Maximálny vymeriavací základ ostáva na trojnásobku priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.
      Okrem toho sa oproti súčasnému stavu pridávajú kategórie poistencov, ktorí nie sú povinní vykonávať ročné zúčtovanie poisteného. Tá sa od budúceho roku nebude vzťahovať na živnostníkov, ktorých čiastkový základ dane bude nižší ako 3948,72 eura.
      Novela zákona by podľa ministerstva mala mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, keďže príjmy z rozširovania základní pre výpočet odvodu na zdravotné poistenie sú vyššie. Naopak, vplyv na podnikateľské prostredie bude mierne negatívny z dôvodu zvýšenia odvodového zaťaženia. Negatívny bude aj celkový vplyv na hospodárenie obyvateľstva, pričom veľkosť vplyvu závisí od počtu opatrení, ktoré sa danej domácnosti dotýkajú.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies