Záujem o vyšetrenie protilátok vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni stúpol trojnásobne

NETKY.SK • 1 Marec 2021, 10:05 • 2 min
Záujem o vyšetrenie protilátok vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni stúpol trojnásobne

SLOVENSKO - Takmer o 300 % viac ľudí malo záujem o vyšetrenie protilátok na koronavírus počas decembra a januára.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

V decembri a v januári zaznamenala Všeobecná zdravotná poisťovňa nárast výkonov na vyšetrenie protilátok na nový koronavírus o takmer 300 %. Hovorca štátnej poisťovne Matej Neumann však upozornil, že výsledok tohto vyšetrenia vo väčšine prípadov nemá medicínsky významnú výpovednú hodnotu.

 

img

 

Sú ľudia, ktorí si ani po prekonaní ochorenia Covid-19 nevytvoria protilátky, respektíve ich dynamika tvorby a odbúravania je veľmi individuálna. A ak sa aj preukáže, že človek má určitú hladinu protilátok, neznamená to, že v prípade infekcie nie je šíriteľom nákazy.

 

img


„Pravdepodobným dôvodom zvýšeného nárastu vyšetrení je snaha poistencov zistiť prípadné asymptomatické prekonanie infekcie alebo overiť si hladinu protilátok pred či po očkovaní,“ vysvetlil Neumann. Dodal, že spomínané vyšetrenie však nie je určené na takúto informatívnu diagnostiku. Jeho primárnym cieľom je diferenciálna diagnostika komplikovaných klinických stavov. „Všeobecná zdravotná poisťovňa preto bude tieto vyšetrenia hradiť len v prípade, ak budú lekárom vykázané ako oprávnené,“ uzavrel hovorca štátnej poisťovne.

 

Súvisiaci článok: EMA odporúča kombináciu dvoch látok, ktoré by mohli byť úspešné na boj s COVID-19twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies