V Turecku našli najstarší bochník chleba na svete. Odborníci mu odhadujú tisíce rokov

NETKY.SK • 12 Marec 2024, 09:41 • 2 min
V Turecku našli najstarší bochník chleba na svete. Odborníci mu odhadujú tisíce rokov

CATALHŐYÜK - Na juhu Turecka v archeologickej lokalite Çatalhöyük sa našiel zrejme najstarší známy bochník chleba na svete. Oznámili to minulý týždeň experti z miestnej univerzity. Podľa nich pochádza z doby asi 6 600 rokov pred naším letopočtom.

slovakia

left justify in out

„V blízkosti pekárne, ktorá bola z veľkej časti zničená, bol nájdený predmet veľkosti dlane, ktorý sa neskôr ukázal byť jedlom. Bol vyrobený z pšenice, jačmeňa a hrachu," uviedli odborníci z univerzity Necmettina Erbakana v tureckom meste Konya.

Vek bochníka, ktorý nebol upečený, preukázali rádiokarbónovou metódou a prišli k záveru, že je starý približne 8 600 rokov.

Neolitické nálezisko Çatalhöyük leží v juhotureckej provincii Konya. Fungovalo asi 2 000 rokov okolo roku 6 000 pred naším letopočtom. Odhaduje sa, že v ňom žilo viac ako 8 000 ľudí. Od roku 2012 je toto archeologické nálezisko zapísané na zozname pamiatok UNESCO.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: Ancient Origins
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies