Záujem o samotestovanie žiakov je veľmi vysoký

NETKY.SK • 31 August 2021, 13:14 • 2 min
Záujem o samotestovanie žiakov je veľmi vysoký

BRATISLAVA - Test nebude podmienkou pre nástup do školy, no tým, ktorí majú záujem, rezort školstva poskytne PCR kloktacie testy pre základné a špeciálne základné školy. Školy a okresné úrady zisťovali záujem o samotesty.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Avizovaný záujem zo strany rodičov o dobrovoľné samotestovanie žiakov doma bol veľmi vysoký. Potvrdil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Presné čísla o samotestovanie antigénovými testami však zatiaľ nevedel konkretizovať.

 

img

 

Test nebude podmienkou pre nástup do školy, no pre tých, ktorí majú záujem, rezort školstva poskytne PCR kloktacie testy pre základné a špeciálne základné školy. Okrem toho žiakom základných, stredných a špeciálnych škôl, ktorých rodičia prejavili záujem, budú poskytnuté prostredníctvom štátnych hmotných rezerv antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma.

 

Súvisiaci článok: Branislav Gröhling objasnil podmienky nástupu do škôl!

 

"Som veľmi rád, že rodičia zodpovedne pristupujú k tomu, čím dávajú najavo to, že chcú, aby boli školy čím dlhšie otvorené. My sme vyčlenili prvé dva milióny testov, z ktorých sme už prvý balík distribuovali. Viac sme nevedeli distribuovať z dôvodu kapacity okresných úradov."

 

Tak ako sa budú vyskladňovať jedny testy, tak druhé sa podľa šéfa rezortu školstva naskladnia. "A my urobíme všetko preto, aby sme vedeli vykryť celú požiadavku, ktorá príde."

 

Prečítajte si: Ministerstvo vnútra zabezpečí školám samotesty aj osobné ochranné prostriedky

 

Rezort školstva odporúča samotestovanie realizovať v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy. Každý žiak, ktorého rodič prejavil záujem, dostane sadu 25 kusov testov na domáce testovanie. V prípade pozitívneho výsledku samotestovania antigénovým testom žiaka počas školského roka, žiak zostáva doma a rodič kontaktuje detského lekára, ktorý mu stanoví ďalší postup a oznámi škole, že žiak mal pozitívny výsledok.

 

V prípade PCR kloktacích testov sa záujem podľa ministra Gröhlinga hýbe okolo 80 000 detí. Samotné testovanie sa bude realizovať od 2. do 5. septembra. Rezort školstva upozorňuje, že možnosť testovania PCR kloktacími testami môžu využiť všetci žiaci základných a špeciálnych základných škôl, aj zaočkovaní, či tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

 

V novom školskom roku 2021/2022 sa školy nebudú zatvárať plošne, vyžadovať sa nebude ani test na nový koronavírus. V prípade pozitívneho prípadu sa bude postupovať podľa vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies