Zástupcovia školstva hlásia nový problém, nedokážu už platiť za ukrajinských študentov

NETKY.SK • 9 Júl 2022, 09:41 • 2 min
Zástupcovia školstva hlásia nový problém, nedokážu už platiť za ukrajinských študentov

BRATISLAVA - Slovenská rektorská komisia apeluje na vládu a žiada ju o pomoc.

slovakia

left justify in out

Rektori vysokých škôl vo svojom najnovšom stanovisku hovoria, že bez pomoci štátu už nedokážu zabezpečovať bezplatné vzdelanie a ubytovanie pre ukrajinských študentov. Aby mohli pomáhať, sami potrebujú pomoc od štátu. 

 

Slovenská rektorská komora (SRK) pripomenula, že vysoké školy odpustili ukrajinským študentom samoplatcom hneď po vypuknutí vojnového konfliktu školné, prijali nových študentov a tiež začali udeľovať mimoriadne štipendiá a granty.

 

Študentom i učiteľom z Ukrajiny odpustili poplatky za ubytovanie a stravu, organizovali jazykové kurzy. Doterajšia pomoc pre ukrajinských študentov a občanov bola hradená z vlastných zdrojov vysokých škôl. Tie sú však podľa rektorov už vyčerpané. 

 

img

 

Po vypuknutí vojny na Ukrajine začalo na Slovensku študovať ďalších najmenej 235 študentov z Ukrajiny, ktorí sa vzdelávajú v slovenskom alebo v anglickom jazyku. V prvom kvartáli tohto roka sa pomoc vysokých škôl ukrajinským študentom a akademikom vyšplhala na úroveň jedného milióna eur. 

 

Táto finančná pomoc je však neudržateľná pri viacročnom deficitnom rozpočte verejných vysokých škôl. Pripomíname, že verejné vysoké školy dostali v rokoch 2021 a 2022 finančnú dotáciu nižšiu o 45 miliónov eur, v roku 2023 je avizovaný ďalší pokles vo výške 27 miliónov eur, zároveň rastú ceny energií a inflácia," uviedla SRK.

 

img

 

Preto rektorská konferencia apeluje na vládu SR, aby prehodnotila pokračujúce znižovanie dotácie na chod verejných vysokých škôl a podporila ich zvýšením rozpočtov ešte v roku 2022. 

 

Keďže nevieme, ako dlho bude vojna na Ukrajine trvať, podpora ukrajinských študentov by mala byť systémová a dlhodobá. Jednorazová pomoc nevyrieši problém, len preklenie krátke obdobie. V súčasnom poddimenzovanom financovaní vysokého školstva je nereálne, aby tieto náklady dlhodobo znášali vysoké školy," dodali rektori vysokých škôl. 

 

Prečítajte si aj: Prvé vyjadrenie Igora Matoviča ku koaličnej kríze: nebojte sa

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies