AKTUALIZÁCIA: Olympijská dedina v Tokiu zaznamenala prvý prípad koronavírusu! Nakazení sú už aj športovci!

NETKY.SK • 18 Júl 2021, 09:09 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Olympijská dedina v Tokiu zaznamenala prvý prípad koronavírusu! Nakazení sú už aj športovci!

TOKIO - Japonci potvrdili prvý pozitívny prípad nákazy koronavírusom. Dotyčným má byť obyvateľ Olympijskej dediny v Tokiu. Meno a národnosť nakazeného odmietli špecifikovať. Prezradili len, že nejde o športovca.

slovakia

left justify in out

AKTUALIZÁCIA (18.7. 2021 o 12:16)

Japonskí organizátori potvrdili pozitívne prípady dvoch športovcov z rovnakého zahraničného tímu, z ktorého pochádza nakazený funkcionár ešte zo soboty. Všetci sa ocitli v karanténe. Informuje o tom portál ORF.

"Riziko udržujeme na minime. Je však pochopiteľné, že niekoľko prípadov sa ešte nájde," uviedol riaditeľ Medzinárodného olympijského výboru pre olympijské hry Christophe Dubi. Rovnako potvrdil prípad nákazy u juhokórejského člena MOV Seung-min Rjua. Olympijský šampión v stolnom tenise z roku 2004 mal pozitívny test krátko po príchode do Tokia. "Vstupná kontrola po prílete do Tokia zachytila pozitivitu aj u ďalšieho športovca," doplnil Dubi.

 

img


Celkovo organizátori zaregistrovali v nedeľu v súvislosti s olympijskými hrami až desať nových infekcií. Päť dní pred slávnostným začiatkom hier celkový počet prípadov koronavírusu narástol na 55. "Veríme, že stále máme situáciu pod kontrolou," uviedol Hidemasa Nakamura, jeden z vedúcich predstaviteľov organizačného výboru OH 2020.

 

Pôvodný článok

Šéfka organizačného výboru Seiko Hašimotová potvrdila, že pozitívnu vzorku odobrali v piatok a nemenovaný člen niektorého z tímov putoval do 14-dňovej izolácie.

 

"Neteší nás to, ale v súčasnej situácii, keď nám v Japonsku stúpa počet infikovaných, musíme rátať aj s tým, že sa také niečo môže stať," uviedol Toširo Muto, generálny riaditeľ organizačného výboru OH v Tokiu.

 

img


Prezident MOV Thomas Bach tento týždeň ubezpečil, že neexistuje riziko, aby športovci v dedine preniesli vírus na Japoncov alebo iných obyvateľov Olympijskej dediny. Počas olympiády v nej bude ubytovaných približne 11 000 športovcov a tisícky ďalších členov ich tímov vrátane Slovákov.

 

Najnovšie prípady 
Organizátori OH 2020 priznali, že od 1. júla sa medzi športovcami a ich zázemím vyskytlo 45 prípadov nákazy koronavírusom. Iba jeden z nich sa však týka osoby priamo ubytovanej v dedine a väčšina patrí k personálu, ktorý zabezpečuje organizáciu hier. Tri pozitívne testy mali zástupcovia médií a jeden športovec, ktorého identifikovali 14. júla. Iba 12 pozitívnych vzoriek pochádza od ľudí, ktorí pricestovali do Japonska v súvislosti s hrami. Všetci ostatní sú japonskí rezidenti.

 

img


Thomas Bach v sobotu čelil novinárskym otázkam na prvej tlačovej konferencii po príchode do Tokia. Vo svojom prejave najprv poprosil obyvateľov Japonska o zhovievavosť a podporu olympijských hier. A to najmä preto, že podľa niektorých prieskumov až 80% Japoncov nechce, aby sa olympiáda v ich krajine konala ani rok po prvom odklade.

"Sme si veľmi dobre vedomí skepsy, ktorá panuje u množstva ľudí. Japoncov je veľmi veľa a všetci majú právo vyjadriť svoj názor. Je to súčasť demokracie. Viem, že mnohí z nich sa ocitli v ťažkej situácii a denne sa musia vyrovnávať so stresom, ktorý im priniesla pandémia. Napriek tomu sa pokúsim apelovať na všetkých, aby privítali športovcov z celého sveta a popriali im veľa úspechov na tejto olympiáde," skonštatoval Thomas Bach.

 


V sobotu hlásilo Tokio 1410 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najvyššie číslo od 21. januára 2021. Takto pred týždňom ich bolo 950. Japonci informovali, že už 28 dní sa stále zvyšuje krivka novonakazených v porovnaní s obdobím spred siedmich dní.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies