Zákon o hazardných hrách v pléne čakajú pravdepodobne viaceré zmeny

NETKY.SK • 20 November 2018, 15:58 • 2 min
Zákon o hazardných hrách v pléne čakajú pravdepodobne viaceré zmeny

BRATISLAVA - Parlamentný finančný výbor odobril návrh zákona o hazardných hrách s viacerými zmenami, ktoré predložili poslanci.

slovakia

left justify in out

Napríklad sa má rozšíriť okruh vylúčených osôb, ktoré nebudú môcť hrať hazardné hry, o neplatičov výživného na dieťa. Štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc pritom avizoval ďalšie zmeny. Hlavným zámerom návrhu zákona je sprísnenie podmienok pre prevádzkovanie hazardných hier.

 

Register vylúčených osôb sa na Slovensku zaviedol vlani. "Považujem to za ochranu hráča, zabráni sa tomu, aby sa z neho stal patologický hráč, a je to aj ochrana maloletých osôb," zdôvodnil predseda výboru Ladislav Kamenický (Smer-SD), ktorý predložil pozmeňujúci návrh. Taktiež sa majú konkrétne zadefinovať podmienky prístupu záchranných zložiek do objektu poskytujúceho hazardné hry.

 

Novela zákona o hazardných hrách by mala obmedziť nelegálny hazard

 

Výbor odobril aj pozmeňujúci návrh Petra Štarchoňa (Sme rodina) či Igora Federiča (Smer-SD), ktorý sa týka zakázaných čísel a ponúk. Telekomunikační operátori budú musieť takéto čísla a ponuky blokovať.

 

Kuruc avizoval, že kým príde návrh zákona do pléna parlamentu, pripravené budú aj ďalšie zmeny. Zvýšiť by sa mohla ochrana hráčov. Doterajšie sprísnenie prevádzkovania hazardu pritom podľa Kuruca prinieslo výsledky. "Znížil sa počet prevádzok o viac ako 60 %, ide o výrazný pokles," skonštatoval na finančnom výbore Kuruc.

 

Najzásadnejšie zmeny návrhu zákona sú zamerané na online hazardné hry, kam sa presúva čoraz viac hráčov. Novelou sa má vytvoriť nová štruktúra licencií.

 

Po novom sa majú sprístupniť prevádzkovateľom hazardných hier licencie nielen na online stávkové hry, ale aj na internetové herne a kasína. Po získaní licencie sa na každého budú vzťahovať prísne pravidlá. Subjekty, ktoré doposiaľ neboli licencované, budú oproti súčasnosti na Slovensku platiť aj odvody.

 

Blokácia webov nelicencovaných prevádzkovateľov hazardu bude aj naďalej prebiehať. Opätovne sa tiež napríklad zníži dostupnosť hazardných hier, keďže dôjde k zvýšeniu minimálneho počtu prístrojov v jednej prevádzke. Od marca 2019 má byť tento limit stanovený na minimálne 15 kusov. Legislatíva tiež rieši tzv. kvízomaty, ktoré budú považované za hazardné hry.

 

K ďalšiemu zefektívneniu dozoru nad hazardom má poviesť vytvorenie špecializovanej inštitúcie, ktorej výhradnou kompetenciou bude regulácia v oblasti hazardných hier. Náklady na fungovanie inštitúcie návrh zákona prenáša z pliec daňových poplatníkov na prevádzkovateľov hazardných hier.

 

Ministerstvo okrem toho navrhuje, aby boli všetky technické zariadenia využívané na prevádzkovanie hazardných hier pripojené na server prevádzkovateľa, čo umožní ich efektívnejšiu kontrolu, keďže k týmto dátam bude mať prístup aj štátny dozor.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies