Zakážu na Slovensku predaj zábavnej pyrotechniky?

NETKY.SK • 26 Január 2022, 15:26 • 3 min
Zakážu na Slovensku predaj zábavnej pyrotechniky?

BRATISLAVA - Ohňostroje sú pre mnohých ľudí veľkým problémom, ktorý má viacero negatívnych dôsledkov. Niektoré krajiny ich už zakázali, bude to tak aj u nás?

slovakia

left justify in out

Iniciatíva Zvierací ombudsman pripravila návrh novely zákona aj vládneho nariadenia, ktoré by zakázali predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2, F3 a F4 na celom SlovenskuNávrh predstavili na prvom stretnutí pracovnej skupiny pre ochranu zvierat, ktoré sa konalo v utorok v Národnej rade SR.

 

img

 

O zákaze predaja pyrotechniky a návrhu zákona diskutovali zástupcovia polície, prokuratúry, neziskových organizácií i veterinári. TASR o tom informovala Katarína Schneiderová z tímu Zvieracieho ombudsmana.

 

Prečítajte si tiež: Leonardo DiCaprio vyzýva, aby sme spolu zachránili svet

 

Návrh novely povoľuje predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F1. Jej použitie predstavuje veľmi nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Ide napríklad o motýliky, prskavky, fontánky, praskajúce guľôčky a rôzne bzučiaky, vysvetľuje Zvierací ombudsman.

 

„Akákolvek ľudská činnosť, ktorá je vykonávaná len pre zábavu a dokázateľne spôsobuje vážnu fyzickú a psychickú ujmu alebo smrť nielen zvierat, ale aj ľudí, či škody na majetku, nemá opodstatnenie a nemôže byť modernou spoločnosťou akceptovaná,“ skonštatovala Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

 

img

 

Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina) pre TASR poukázal na to, že súčasný legislatívny stav nie je dostatočný. Zákaz používania pyrotechniky je síce regulovaný zákonom o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a cez všeobecne záväzné nariadenia miest a obcí, ale dodržiavanie tohto zákazu nekontrolujú dostatočne. 

 

Možno vás zaujme: Prečo dovážame mäso či zeleninu? Kedysi sme boli sebestační, tvrdí odborníčka

 

Podľa envirorezortu pyrotechnika ohrozuje životné prostredie. Pri jej používaní je ekosystém zanesený drobnými útržkami rôznych zložiek ako kartón, plast či drevotrieska. Niektoré sa menia na prachovú chemickú zmes a dopadajú späť na zem. Pri výbuchoch ohňostrojov a inej pyrotechniky sa do ovzdušia uvoľňujú škodlivé častice, napríklad jemné prachové, ktoré sú pri vdýchnutí toxické, upozorňuje.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies