Prečo dovážame mäso či zeleninu? Kedysi sme boli sebestační, tvrdí odborníčka

NETKY.SK • 22 Január 2022, 16:59 • 2 min
Prečo dovážame mäso či zeleninu? Kedysi sme boli sebestační, tvrdí odborníčka

BRATISLAVA - Poľnohospodárstvo sa na Slovensku zmenilo, veľa lesov je zničených pre turizmus. V doprave potrebujeme výrazné zmeny, ktoré budú menej zaťažené na prírodu. Poukazuje na to klimatologička Slovenského hydrometeorologického ústavu Kristína Szabóová.

slovakia

left justify in out

Do pôdy sa v súčasnosti dávajú rôzne pesticídy. Úroda je dôležitá z hľadiska kvantity a nie kvality. „Pred asi 30 rokmi bolo Slovensko v potravinách úplne sebestačné. Táto naša potravinová sebestačnosť v súčasnosti je len, bohužiaľ, približne na 37 %,“ skonštatovala Szabóová pre TASR.

 

img

 

Tvrdí, že počas jednej generácie sa Slovensko dostalo do takej situácie, že väčšinu potravín, ako napríklad mäso, zeleninu a ovocie, dováža. „Najväčším mojím sklamaním je, že dokonca aj jablká a hrušky, ktoré patria medzi klasické slovenské ovocie,“ podotkla klimatologička. Doplnila, že časť potravín, predovšetkým obilie, vyvážame. 

 

Prečítajte si tiež: Na Slovensku vznikne nová prírodná rezervácia

 

V doprave vidí ako dobrý nápad zdieľanie áut. Tým sa poskytne ľuďom rýchly prístup k autu za rozumnú cenu a zároveň sa odľahčí doprava vo veľkých mestách. Slovensko podľa nej v posledných rokoch zaznamenalo nárast predaja elektromobilov. „Elektromobilita je tiež dobrá vec, ale len iba do určitej miery. Lepším riešením je čo najmenej používať auto,“ zhodnotila. Za dobrý prístup považuje budovanie cyklotrás, vybudovať by sa mohli železničné trasy.

 

img

 

V prípade lesov poukazuje, že záchrana nášho prírodného bohatstva je obrovskou zodpovednosťou. Lesy dávajú domov mnohým vzácnym druhom rastlín a živočíchov. „Ak tie zvieratá nebudú mať svoje vlastné životné prostredie, budú sa musieť posúvať na lokality, kde žijú už ľudia, čo si nemyslím, že bude celkom bezproblémové,“ hovorí.

 

Klimatologička tiež poukazuje, že vegetačné pásma sa posúvajú na sever. V horských oblastiach sa znižuje zastúpenia smreka a zvyšuje sa zastúpenie napríklad javora a buka. V oblasti stredohorských lesov pomaly miznú ihličnaté dreviny a namiesto nich budú mať zastúpenie dub, javor a jaseň, myslí si Szabóová.

 

Možno vás zaujme: Lesy SR vykážu za vlaňajšok zisk v hodnote 14 miliónov eur

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies