Záhorské múzeum v Skalici sprístupnilo službu pre sluchovo postihnutých

NETKY.SK • 25 Január 2019, 12:51 • 2 min
Záhorské múzeum v Skalici sprístupnilo službu pre sluchovo postihnutých

SKALICA - V Záhorskom múzeu v Skalici umožnili návštevníkom s poruchami sluchu získať sprievodcovský výklad v posunkovej reči. TASR o tom informovala riaditeľka Záhorského múzea Viera Drahošová.

slovakia

left justify in out

V skalickom múzeu začali návštevníkom pri jednotlivých exponátoch ponúkať QR kódy. Tie si môžu sluchovo postihnutí načítať do svojich telefónov, prípadne tabletov a získať sprievodcovský výklad v posunkovej reči. Projekt financovalo ministerstvo kultúry a časť financií pochádza z vlastných prostriedkov Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých (TASPO).

 

img

 

"Z mojej skúsenosti sluchovo postihnutí nechodia, alebo chodia do múzeí iba minimálne. Ak aj idú, pozrú si expozíciu iba vizuálne a prichádzajú o kultúrny zážitok. Som presvedčený, že až 99 % sluchovo postihnutých do múzeí nechodí." 

 

"Keď nás oslovili, s ich ponukou sme súhlasili a postupovali podľa ich inštrukcií, keďže sa priznám, že sme si nevedeli predstaviť ich problémy a možnosti, ktoré oni majú," uviedol riaditeľ  TASPO Jaroslav Cehlárik.

 

img

 

Prvým múzeom s QR kódmi pre sluchovo postihnutých bolo Múzeum holokaustu v Seredi, po ktorom nasledovalo Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch a od roku 2019 sa k nim pripojilo aj Záhorské múzeum v Skalici.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#holocaust #museum #holocaustmuseum #history #knowyourhistory #slovakia #darkhistory

Príspevok, ktorý zdieľa Daddy Bear (@daddy_bear_t),

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies