AKTUALIZÁCIA: Zadržali Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu

NETKY.SK • 2 Apríl 2022, 12:41 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Zadržali Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu

Polícia v sobotu ráno zadržala Ľudovíta Makóa, bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy, a Borisa Beňu, ktorý pôsobil ako námestník tajnej služby.

slovakia

left justify in out

Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Podľa Markízy je Makó zadržaný pre krivú výpoveď a prísahu a Beňa pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď.

 

Zatiaľ podľa serveru nie je jasné, či sú zadržaní aj obvinení.

Prípad dozoruje Krajská prokuratúra v Bratislave. Obaja zadržaní sú kľúčoví svedkovia v kauzách Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

 

„Môžem potvrdiť, že vyšetrovateľ Policajného zboru dnes zadržal dve obvinené osoby pre trestnú činnosť proti poriadku vo verejných veciach. Túto trestnú vec dozoruje prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava," uviedol pre TASR Chylo. Poznamenal, že v súčasnosti prebiehajú procesné úkony.

 

„Vzhľadom na počiatočné štádium trestného konania nie je možné v súčasnosti poskytnúť bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu účelu trestného konania," dodal.

 

Podľa portálu tvnoviny.sk mali Ľudovíta M. zadržať pre krivú výpoveď a prísahu, Borisa B. pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď. Prípad sa má týkať skutku, pre ktorý sú obvinení bývalý riaditeľ SIS Vladimír P. a podnikateľ Zoroslav K. 

 

Obhajca Borisa B. Peter Kubina považuje obvinenie a trestné stíhanie za účelovo vyfabrikované a nezákonné. „Hlavným účelom pravdepodobne je vytvoriť kulisy a zámienku pre generálnu prokuratúru na opätovné zrušenie obvinenia vzneseného voči osobe V. P. podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, pretože toto stíhanie sa po jeho prvom zrušení obnovilo a ďalej prebieha," skonštatoval na sociálnej sieti. Vedľajší účel vidí v odstrašení a znechutení všetkých, ktorí v poslednom období vypovedajú o závažnej korupčnej a organizovanej trestnej činnosti.

 

 

Bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského vyšetruje NAKA pre korupciu. Úplatok mal zobrať práve s Beňom vo výške 40-tisíc eur za to, že zastavil odpočúvanie Zoroslava Kollára. Boris Beňa začal spolupracovať s políciou. V prípade vypovedal aj Ľudovít Makó. 

img

 


Vladimíra Pčolinského vyšetruje NAKA pre korupciu. S Beňom mali za úplatok vo výške 40-tisíc eur zastaviť odpočúvanie a rozpracovanie milionára Zoroslava Kollára. Peniaze si mali rovným dielom rozdeliť. Boris Beňa začal spolupracovať s políciou. V prípade vypovedal aj bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.


Generálny prokurátor minulý rok zrušiť celé trestné konanie vo veci úplatku pre Vladimíra Pčolinského, a to vďaka kontroverznému paragrafu číslo 363. Neskôr však exšéfa SIS opäť obvinili.


Kauza Pčolinského je známa aj pre spustenie vojny v polícii. Minulý týždeň Najvyšší súd právoplatne rozhodol o vine šéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča, kde ako kľúčových svedkov uznal práve Beňu a Makóa.
 

V auguste 2021 obvinenia Pčolinského zrušili. Generálny prokurátor obvinenia zrušil kontroverzným použitím paragrafu 363, čím skončilo 175-dňové obdobie Pčolinského väzby. Keď Pčolinský z väzby odchádzal, vyvolal rozruch tým, že ho právnik odviezol na drahom superšportiaku. 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies