Zacharovová vyzvala na maximálnu zdržanlivosť v pásme Gazy

NETKY.SK • 6 August 2022, 16:51 • 2 min
Zacharovová vyzvala na maximálnu zdržanlivosť v pásme Gazy

MOSKVA/ GAZA - Jedinú elektráreň v Gaze odstavili v sobotu v dôsledku nedostatku paliva, uviedli predstavitelia tamojšej elektrárenskej spoločnosti.

slovakia

left justify in out

Rusko vyzvalo na maximálnu zdržanlivosť v pásme Gazy v čase najhoršej eskalácie násilia v tejto oblasti od minuloročnej vojny s Izraelom. TASR správu prevzala z agentúry AFP. „S hlbokým znepokojením sledujeme, ako sa udalosti vyvíjajú," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová a dodala, že Moskva „vyzýva všetky zainteresované strany, aby prejavili maximálnu zdržanlivosť."

 

Z domova: Heger: Na pomoc občanom sme dali takmer desať miliárd, chceme pokračovať v rozvoji a stabilite
 

img


Najnovšiu eskaláciu napätia v pásme Gaze vyvolalo zatknutie kľúčového člena Islamského džihádu začiatkom tohto týždňa, ktorého Izrael obviňuje zo zosnovania viacerých útokov.

Palestínsky islamský džihád, Iránom podporované islamistické zoskupenie, má významné zastúpenie v pásme Gazy a na Západnom brehu. Izraelská armáda tvrdí, že militanti z Palestínskeho islamského džihádu pôsobiaci v pásme Gazy plánovali v odvete za zatknutie svojho člena zaútočiť na južný Izrael, čo ju prinútilo vykonať "preventívne" údery.

 

img

 

Podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) čelí 2,3 milióna obyvateľov Gazy pravidelným výpadkom elektriny a minulý týždeň dostávalo v priemere len desať hodín elektriny denne.

 

Jedinú elektráreň v Gaze dnes odstavili v dôsledku nedostatku paliva, uviedli predstavitelia tamojšej elektrárenskej spoločnosti. K odstávke došlo päť dní po tom, čo Izrael uzatvoril priechod určený na prepravu tovaru do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

 

Elektrárenská spoločnosť v Gaze vo svojom sobotňajšom vyhlásení upozornila, že odstavenie „ovplyvní všetky verejné služby a kľúčové zariadenia a zhorší humanitárnu situáciu v enkláve“, píše AFP. Zároveň vyzvala „všetky strany, aby urýchlene zasiahli a umožnili spustenie dodávok paliva pre elektráreň."

 

Zo sveta: Šéfka AI na Ukrajine: Amnesty International sa spreneverila svojim hodnotám a šíri dezinformácietwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies