AKTUALIZÁCIA: Vo februárových voľbách si budeme vyberať z 25 politických strán či hnutí

NETKY.SK • 2 December 2019, 06:38 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Vo februárových voľbách si budeme vyberať z 25 politických strán či hnutí

BRATISLAVA - Krátko pred polnocou ešte stihlo na Ministerstve vnútra SR odovzdať svoju kandidačnú listinu hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

slovakia

left justify in out

Kandidátky pre voľby do NRSR sa museli doručiť zapisovateľovi Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán najneskôr do polnoci 1. decembra. Ako informovala Lucia Kirinovičová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zasadne v piatok 6. decembra a bude registrovať kandidačné listiny a žrebovať čísla.

 

img


Na kandidačnej listine môže byť najviac 150 kandidátov. Strany, hnutia či koalície pri ich podávaní musia dbať na splnenie všetkých povinností. Ako konkretizovala Kirinovičová, nemali by napríklad zabudnúť, že "vo vyhlásení člena politickej strany, musí byť podpis člena osvedčený. To isté platí v prípade vyhlásenia člena strany, že je členom najvyššieho orgánu strany“.

 

Po podaní kandidačnej listiny ju nie je možné dopĺňať o ďalších kandidátov ani meniť ich poradie. Stiahnuť kandidátku, vzdať sa kandidatúry, alebo odvolať kandidáta je možné 48 hodín pred začiatkom volieb, teda 27. februára 2020 do 7:00.

 

Kandidujúce politické strany

O hlasy voličov sa budú uchádzať tieto politické subjekty: 99% - občiansky hlas; Demokratická strana; Dobrá voľba; Hlas ľudu; Hlas pravice; Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko; Kresťanskodemokratické hnutie; Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť; Máme toho dosť!; Most-Híd; Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), Zmena zdola; Práca slovenského národa; Sloboda a Solidarita; Slovenská liga; Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku; Slovenská národná strana; Slovenské Hnutie Obrody; Sme rodina; Smer - sociálna demokracia; Socialisti.sk; Solidarita - Hnutie pracujúcej chudoby; Starostovia a nezávislí kandidáti; Vlasť; Za ľudí, Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia.

 

img


Spolu s kandidátkou, vo forme listiny ako aj elektronickej forme, musia politické subjekty predložiť medzi iným aj potvrdenie o zaplatení volebnej kaucie 17-tisíc eur. Kauciu vráti ministerstvo vnútra strane alebo koalícii, ktorú nezaregistruje, a zo zaregistrovaných tým, čo získajú vo voľbách aspoň 2% platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu.

 

img

 

Hlasovať v parlamentných voľbách sa dá aj mimo miesta trvalého bydliska, a to na hlasovací preukaz. Občania SR, ktorí budú v zahraničí, alebo tam majú trvalý pobyt, môžu voliť poštou. Obe skupiny voličov o to musia požiadať písomne alebo elektronicky. Žiadosť o voľbu poštou musia voliči s trvalým pobytom v zahraničí doručiť ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní predo dňom konania volieb. Voliči, ktorí majú trvalý pobyt v SR a v deň volieb nebudú na Slovensku, musia o voľbu poštou požiadať obec, kde majú trvalý pobyt.

 

img

 

Parlamentné voľby sa sukutočnia v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00 hodiny. Politická kampaň sa oficiálne začala 5. novembra, dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnili v Zbierke zákonov SR. Kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom konania volieb. Voliť môžu slovenskí občania, ktorí v deň volieb dovŕšia minimálne 18. rok života. 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies