Z bane Rudna vyslobodili po zemetrasení posledného baníka

NETKY.SK • 30 Január 2019, 22:38 • 2 min
Z bane Rudna vyslobodili po zemetrasení posledného baníka

VARŠAVA - Posledného nezvestného baníka vyslobodili v stredu záchranári z bane Rudna na juhozápade Poľska, ktorú v utorok zasiahlo zemetrasenie.

slovakia

left justify in out

Muž je zjavne v dobrom stave. S odvolaním sa na vyhlásenie banskej spoločnosti KGHM o tom informovala agentúra AFP.

 

"Všetci baníci sú už nad zemou. Posledného zachráneného prevážajú na ďalšie pozorovanie do nemocnice v meste Glogów," informovala na Twitteri spoločnosť KGHM.

 

Riaditeľ bane Marek Šwider novinárom povedal, že posledný baník nešťastie prežil vďaka tomu, že bol v čase otrasov v špeciálne vystuženej kabíne banského vozidla. Keď ho záchranári objavili, bol podľa Šwidera v takom dobrom stave, že "bez pomoci vyliezol do auta".

 

 

Zemetrasenie pri meste Polkowice v Dolnosliezskom vojvodstve, ležiacom severozápadne od Vroclavu, malo podľa meraní americkej geologickej služby USGS magnitúdu 4,1. Podľa spoločnosti KGHM k nemu došlo v hĺbke 770 metrov.

 

V čase otrasov krátko pred 14.00 h sa v bani nachádzalo 32 baníkov, pričom KGHM vo svojich prvotných správach informovala o 14 nezvestných baníkoch.

 

Všetkých baníkov sa podľa spoločnosti podarilo nájsť živých. V nemocnici sú aktuálne štyria z nich, pričom len jediný má vážne zranenia.

 

Rudna je vôbec najväčšou baňou na ťažbu mede v Európe a jednou z najväčších na celom svete. Zemetrasenie ju postihlo aj v roku 2016, o život vtedy prišlo osem baníkov.

 

Hoci vtedajšie otrasy mali menšiu magnitúdu (3,4) ako najnovšie, došlo pri nich k zrúteniu rozsiahlych častí štôlne.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies