Vláda intenzívne rokuje o ponukách na protivzdušnú obranu

NETKY.SK • 20 Jún 2024, 16:40 • 2 min
Vláda intenzívne rokuje o ponukách na protivzdušnú obranu

BRATISLAVA - Vláda SR intenzívne rokuje o ponukách v súvislosti so zabezpečením systému protivzdušnej obrany. Najďalej sú rokovania s Izraelom, odkiaľ sú dve ponuky. Povedal to minister obrany Robert Kaliňák v pléne Národnej rady SR počas štvrtkovej hodiny otázok.

slovakia

left justify in out

Podľa jeho slov, obe izraelské ponuky pochádzajú od štátnych spoločností. "Ďalšie rokovania prebiehajú s výrobcami systému SAMP/T, to je taliansko-francúzske konzorcium a so systémom NASAMS, čo je nórsko-americké konzorcium. Posledné rokovania prebiehali včera a predvčerom na francúzskom veľtrhu obrannej techniky Eurosatory,povedal Kaliňák.

Skonštatoval, že momentálne medzi najvýhodnejšie ponuky patrí systém od izraelských firiem. "Každý systém ma osobitné schopnosti," dodal. Ponuky chcel mať rezort obrany vyhodnotené do konca marca, následne do konca apríla, no rokovania sú podľa ministra veľmi náročné, pretože zmluvy pripravené predchádzajúcou vládou sú nevýhodné.

Kaliňák hovoril aj o minulotýždňovom rokovaní ministrov obrany Severoatlantickej aliancie. Diskutoval podľa vlastných slov aj s odchádzajúcim holandským premiérom Markom Ruttem, ktorý by mohol byť novým generálnym tajomníkom NATO. Rozprávali sa o tom, že prioritou by malo byť zabezpečenie rotačného princípu, ktorý by mal platiť aj pre Slovensko do času, kým nebudeme mať v krajine zabezpečený nový protivzdušný systém.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Národná rada SR, Foto: Ministerstvo obrany SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies