Vyššie dávky a podpora zamestnávania by pomohli ženám čeliť chudobe

NETKY.SK • 8 Marec 2022, 13:40 • 3 min
Vyššie dávky a podpora zamestnávania by pomohli ženám čeliť chudobe

BRATISLAVA – Zvýšenie dávky v hmotnej núdzi, zavedenie príspevku na bývanie, podpora zamestnávania žien či psychologická pomoc by pomohli, aby menej slovenských žien čelilo chudobe.

slovakia

left justify in out

Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po utorkovom stretnutí so zástupkyňami politických, profesijných a mimovládnych organizácií pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (MDŽ).

 

„Zhodli sme sa na tom, že slovenské ženy si zaslúžia, aby prívlastok 'chudoba má ženskú tvár', platil na Slovensku čo najmenej,“ vyhlásila prezidentka. Upozornila, že takmer dve tretiny zamestnancov, ktorí pracujú za minimálnu mzdu, sú ženy. Tvoria tiež väčšinu rodičov-samoživiteľov. Príjmovou chudobou sú tiež častejšie ohrozené seniorky ako muži-seniori. Riziku chudoby čelia vo zvýšenej miere aj ženy nad 50 rokov a ženy so zdravotným postihnutím.

 

img

 

Prezidentka a jej hostky sa zhodli na potrebe pomoci ľuďom, ktorí patria medzi tzv. pracujúcu chudobu. Vzhľadom na rastúce náklady považujú za dôležité zaviesť príspevok na bývanie aj pre tých, ktorí nepoberajú dávku v hmotnej núdzi.

 

„Pri rozpočtovom výdavku okolo 137 miliónov eur by sme dokázali pomôcť touto dávkou zhruba miliónu občanov SR,“ uviedla Čaputová. Považuje to za adresnú pomoc ľuďom pri aktuálnom zdražovaní, ktorú by vláda mala zvážiť. Ďalším navrhovaným opatrením je zvýšenie dávok v hmotnej núdzi, keďže nezodpovedajú skokovému navýšeniu cien. Čaputová zvýraznila tiež potrebu finančných kompenzácií v prospech samospráv, ktoré sú nárazníkovou zónou aj v čase prebiehajúcej utečeneckej krízy.

 

img

 

Hlava štátu upozornila, že mnoho žien chce pracovať, no nemá na to vytvorené podmienky. Poukázala na dlhodobý problém s dostupnosťou predškolskej starostlivosti aj psychologickej pomoci. Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monika Uhlerová zdôraznila, že trh práce je určujúcim faktorom pri určovaní pozície žien v spoločnosti. Pripomenula, že ženy na Slovensku zarábajú o 18 percent menej ako ich mužskí kolegovia. Príčinu nevidí iba v materských povinnostiach žien, ale aj v práci v nízko hodnotených odvetviach, ako sú školstvo či zdravotníctvo alebo obmedzenej možnosti kariérneho rastu.

 

img

 

Poslankyňa Národnej rady SR Jana Žitňanská (Za ľudí) ubezpečila, že napriek kríze spôsobenej vojnou na Ukrajine sa nezabúda na problémy Slovákov. Vláda podľa nej rokuje, ako navýšiť dávky v hmotnej núdzi, témou je aj zvyšovanie daňového bonusu či možných jednorazových príspevkov. Pracuje sa aj na zvyšovaní kapacít predškolských zariadení. Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili poslankyne Národnej rady SR Anna Zemanová (SaS), Jana Žitňanská (Za ľudí), Martina Brisudová (OĽaNO), Petra Krištúfková (Sme rodina) a Zuzana Dolinková z mimoparlamentnej strany Hlas-SD. Ďalšími hosťami Čaputovej boli viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová, Eva Marková z občianskeho združenia Jedenrodič, Anna Shvachka z občianskeho združenia Sme spolu, Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva a Beáta Berkyová z Únie rómskych materských centier.

 

 

Možno vás zaujme: Zeman vyznamenal Gotta, Bohdalovú, Remeka aj Zelenského
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies