Výskumníci z Lekárskej fakulty UPJŠ skúmajú kvalitu spánku Slovákov

NETKY.SK • 10 Jún 2023, 20:00 • 2 min
Výskumníci z Lekárskej fakulty UPJŠ skúmajú kvalitu spánku Slovákov

KOŠICE - Odhaliť nové prípady zriedkavých porúch spánku, ako je narkolepsia a idiopatická hypersomnia (nadmerná denná spavosť) si dala za cieľ skupina výskumníkov z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach v spolupráci s kolegami z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Do projektu sa môže zapojiť i verejnosť.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom PR manažérka LF UPJŠ Jaroslava Oravcová. "Cieľom tohto projektu je odhaliť zriedkavé formy chorobnej alebo nadmernej dennej spavosti, ktoré sú na Slovensku pravdepodobne veľmi poddiagnostikované, keďže evidujeme na 100.000 obyvateľov iba jedného pacienta s takýmito problémami, zatiaľ čo v iných európskych krajinách je ich podstatne viac," uviedla jedna z garantiek projektu, profesorka Andrea Madarasová Gecková z Ústavu psychológie zdravia a metodológie výskumu LF UPJŠ v Košiciach.

 

img

 

Dospelých, ktorých trápi nadmerná denná spavosť alebo zažívajú halucinogénne zážitky pri zaspávaní, alebo prebúdzaní, sa môžu do projektu zapojiť prostredníctvom dotazníka. Rovnako, ak nečakane zaspávajú počas dňa, alebo sa im pri smiechu alebo hneve podlamujú kolená. Celkovo podľa odborníkov existuje viac ako tridsať rôznych porúch spánku, pričom medzi najznámejšie patrí insomnia - nespavosť, ďalej syndróm nepokojných nôh, spánkové apnoe - porucha dýchania prejavujúca sa zástavou dychu, nadmerným chrápaním a výpadkami dychu, ako aj somnambulizmus - námesačnosť. Zriedkavejším typom poruchy spánku je narkolepsia - chorobná spavosť charakterizovaná záchvatovitou spavosťou počas dňa a idiopatická hypersomnia - nadmerná denná spavosť spojená dlhým časom spánku, po ktorom sa však človek necíti odpočinutý.

 

"Človek trpiaci touto poruchou vôbec nemusí vedieť, že u neho ide o zriedkavé ochorenie, v dôsledku ktorého sa jeho telo počas spánku neregeneruje bez ohľadu na dĺžku spánku. Neraz je neprávom často už od detstva považovaný za lenivého, mdlého alebo strateného v živote, pritom v skutočnosti potrebuje odbornú pomoc a efektívnu liečbu," povedala ďalšia z garantiek projektu Eva Feketeová z Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP Košice. Narkolepsia a idiopatická hypersomnia patria medzi vzácne ochorenia. V európskych krajinách sa narkolepsia vyskytuje asi u 25 ľudí na 100.000 obyvateľov, na Slovensku je diagnostikovaný na 100.000 obyvateľov iba jediný pacient. Cieľom výskumu je odhaliť práve takéto prípady. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies