Výročie úmrtia generála Štefánika pripomenie mapa histórie a súčasnosti letectva

NETKY.SK • 11 Február 2019, 17:33 • 2 min
Výročie úmrtia generála Štefánika pripomenie mapa histórie a súčasnosti letectva

BANSKÁ BYSTRICA – Sté výročie posledného letu Milana Rastislava Štefánika sa stalo príležitosťou historicko-moderného vydania leteckej mapy Slovenskej republiky, ktorú v tomto období pripravujú banskobystrickí kartografi.

slovakia

left justify in out

Nová mapa s doteraz nepublikovanými podobami slovenského letectva by mala uzrieť svetlo sveta začiatkom mája na festivale letectva v Piešťanoch, a teda presne sto rokov od tragického preletu generála Štefánika z Talianska na Slovensko.

 

O tom informovala Ivana Krchnavá z VKÚ Harmanec s tým, že toto mimoriadne dielo pripravujú spoločne s odborníkmi zo Slovenského múzea máp v Kynceľovej a profesionálmi z odvetvia letectva.

 

"Základom mapy s názvom Storočnica M. R. Štefánika budú nedávno aktualizované mapové podklady nášho územia, na ktorých bude v špeciálnej dátovej vrstve vyznačené rozdelenie vzdušného priestoru SR a ďalšie letecké údaje. Zároveň sa zapracúvajú polohy všetkých slovenských letísk, heliportov, základní leteckej záchrannej služby či informácie o riadení letovej prevádzky nad územím štátu. Hlavnou zvláštnosťou mapy je však to, že popri aktuálnych informáciách v nej dostane veľký priestor história," konštatovala Krchnavá.

 

Podľa nej aktuálne dáta a informácie pokryjú niečo viac ako polovicu diela, zvyšok budú tvoriť texty a ilustrácie zo storočnej histórie letectva na území SR. Väčšina obsahu, súčasného i historického, nebola v tejto forme ešte publikovaná.

 

img

Socha na pamiatku generála M. R. Štefánika. Zdroj: TASR

 

"Všetky ilustrácie v mape sú vytvorené špeciálne pre túto príležitosť. Portréty osobností letectva maľujú ilustrátori ručne podľa dobových podkladov. Po prvý raz by tak mala byť publikovaná podoba Mikuláša Šingloviča, veliteľa letcov na povstaleckom letisku Tri Duby počas SNP. Originálny bude tiež portrét slovenského leteckého esa v radoch Britského kráľovského letectva počas druhej svetovej vojny Otta Smika. A úplne zaslúžene sa medzi zobrazených hrdinov dostane i priekopníčka, lekárka Oľga Kráľová-Mistríková, bez ktorej si u nás nevieme predstaviť vznik leteckej záchrannej služby," zdôraznila Krchnavá.

 

Mapa má teda spĺňať nielen parametre kartografického, ale i encyklopedického diela. "Verejnosť si bude môcť pozrieť vývoj tzv. výsostných znakov vojenského letectva, čo sú symboly štátu, maľované na krídla a trupy lietadiel. Počas vojny tu existovalo niečo, čo sa volalo Slovenské vzdušné zbrane. Výsostné znaky na ich strojoch takmer v ničom nepripomínali dobovú československú vlajku ani slovenské trojvršie s dvojkrížom. Bol to jednoduchý modro-biely kríž s červenou bodkou," priblížila Krchnavá.

 

Ako dodala, úplne nové, kreslené špeciálne pre toto vydanie mapy, budú i podoby lietadiel a vrtuľníkov. A to nielen tých, ktoré počas uplynulých sto rokov zohrali dôležitú úlohu v našich dejinách, ale aj tých, ktoré v súčasnosti schádzajú z výrobných liniek na Slovensku.

 

"Mnoho obyvateľov možno zostane prekvapených, koľko typov lietadiel sa u nás vyrába," poznamenala Krchnavá.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies