Osem z 13 holandských univerzít ruší znížené školné pre študentov z Ukrajiny

NETKY.SK • 10 August 2023, 11:52 • 2 min
Osem z 13 holandských univerzít ruší znížené školné pre študentov z Ukrajiny

Brusel/Amsterdam-Vo vysokých školách verili, že im vláda financie na školné pre Ukrajincov poskytne

slovakia

left justify in out

Na Ukrajine sa stále bojuje. Obyvatelia museli opustiť svoje domovy, príbuzných, prácu aj štúdium. S pár taškami nachádzali útočisko v blízkych krajinách. Aj Slovensko poskytlo utečencom veľa podpory a finančnej pomoci. Ukrajinci u nás našli nový domov, dúfajúc, že sa ešte niekedy budú môcť vrátiť do rodnej krajiny. V čase mieru a pokoja. Podobne sa k ukrajinským utečencom postavili aj iné štáty. V Holandsku mohli mladí Ukrajinci študovať za zvýhodnené poplatky. Nových študentov z vojnou postihnutého štátu sa už táto vymoženosť nebude týkať. 

 

Osem z trinástich holandských univerzít pre nových ukrajinských študentov v nadchádzajúcom akademickom roku 2023-24 ruší zvýhodnenia v oblasti poplatkov za štúdium, uviedla v stredu verejnoprávna televízia NOS, informuje spravodajca TASR. Minulý rok sa univerzity a vysoké školy technického zamerania rozhodli znížiť školné poplatky pre študentov z Ukrajiny na 2200 eur ročne, čo je rovnaká suma, akú platia holandskí a študenti z krajín EÚ. Za rovnakých podmienok môže vo vysokoškolskom štúdiu pokračovať 540 ukrajinských študentov, ktorí sa na univerzity zapísali minulý rok. 

Noví študenti pôvodom z Ukrajiny na týchto ôsmich univerzitách však už budú musieť uhrádzať rovnaké poplatky ako študenti z krajín mimo EÚ, čo znamená od 8000 do 15 000 eur ročne za jeden rok bakalárskeho štúdia. Holandské univerzity dúfali, že zvýšeným poplatkom pre nových ukrajinských študentov predídu a že vláda pokryje potrebné náklady.

 

Minister školstva Robbert Dijkgraaf však začiatkom júna povedal, že vládny kabinet takúto finančnú podporu neposkytne. Maastrichtská univerzita je jednou z piatich, ktoré vzhľadom na prebiehajúcu ruskú agresiu voči Ukrajine poplatky zvyšovať nebudú. "Sme presvedčení, že noví ukrajinskí študenti by mali mať umožnené rovnaké podmienky ako študenti, ktorí začali študovať minulý rok," povedal hovorca Maastrichtskej univerzity pre NOS. Utečenci v Holandsku majú zvyčajne nárok na znížené školné poplatky, ak im bolo udelené právo na pobyt. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies