V piatok bude bratislavská župa opäť očkovať proti ľudskému papilomavírusu HPV

NETKY.SK • 19 Jún 2024, 16:19 • 2 min
V piatok bude bratislavská župa opäť očkovať proti ľudskému papilomavírusu HPV

BRATISLAVA - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) doteraz uskutočnil osem očkovacích dní proti HPV. Najbližší deviaty bude tento piatok 21. 6. 2024 od 13tej hodiny. Očkovať sa bude v Bratislave, ale aj Malackách. Kraj očkuje cca raz za tri mesiace, čo umožňuje vyhovieť harmonogramu očkovania tak ľuďom v dvojdávkovej, ako aj trojdávkovej schéme. Od 1. decembra 2023 je vakcína proti HPV plne hradená nielen 12-ročným, ale aj 13 a 14-ročným.

slovakia

left justify in out

„Očkovacími dňami prispievame k prevencii onkologických ochorení. Rovnako robíme osvetu a zdôrazňujeme aký význam má v prípade zdravia prevencia a očkovanie. Práve ľudský papilomavírus HPV je medzi ľuďmi mimoriadne rozšírený. Spôsobuje zhubné ochorenia ako rakovina krčka maternice, vagíny, penisu či konečníka. Preto je očkovanie vhodné tak pre deti ako i dospelých a tak pre dievčatá a chlapcov, ako aj ženy a mužov. Prevencia v každom veku je naozaj veľmi dôležitá,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. 

Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov. Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková a trojdávková pre starších ako 15-ročných. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov. A od 1. 12. 2023 je plne hradená aj pre 13 a 14-ročných. Staršie deti a dospelí si však vakcínu musia uhradiť.

Očkovanie proti HPV sa uskutoční v piatok 21. júna 2024 od 13:00 hodiny v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom Háji v bratislavskej Petržalke. Registrácia je spustená TU. V Malackách sa môžete dať zaočkovať na Nádražnej 15 v ambulancii primárnej starostlivosti pre deti. Registrácia je spustená TU.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: BSK, Foto: BSK (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies