Vykonali 1910 expertíz na odovzdané zbrane a strelivo

NETKY.SK • 27 Júl 2010, 11:52 • 2 min
Vykonali 1910 expertíz na odovzdané zbrane a strelivo

Vykonali 1910 expertíz na odovzdané zbrane a strelivo - Krimi Z doteraz preskúmaných zbraní odovzdaných v rámci druhého kola zbraňovej amnestie, ktorá sa skončila 31. mája, ani jedna nebola použitá pri trestnej činnosti.

slovakia

left justify in out

img

Z doteraz preskúmaných zbraní odovzdaných v rámci druhého kola zbraňovej amnestie, ktorá sa skončila 31. mája, ani jedna nebola použitá pri trestnej činnosti.
      Polícia vykonala k pondelku 26. júla 1910 expertíz na odovzdané zbrane a strelivo. TASR o tom dnes informoval vedúci oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Ján Zemeník. Dovedna občania odovzdali v rámci druhého kola amnestie 4414 zbraní a približne 45.684 kusov streliva. Od majiteľov dostali na dožiadanie mimo spomenutého počtu 4414 zbraní aj 434 žiadostí na strelivo. "Preskúmaných je doteraz približne 40 percent odovzdaných zbraní a žiadostí na strelivo. Preskúmať všetky dožiadania bude trvať minimálne rok. V rámci prvého kola občania odovzdali menej zbraní a ich preskúmanie trvalo približne dva roky," objasnil Zemeník.
      Z odovzdaných zbraní v druhom kole prevládali krátke guľové zbrane. Najviac zbraní občania odovzdali v Banskobystrickom kraji (849). Zbraňová amnestia priniesla aj množstvo raritných kúskov a vzácností, v Košiciach jeden občan odovzdal ruskú protitankovú pušku z obdobia 2. svetovej vojny. V Trenčíne zasa osoba odovzdala zakázanú zbraň, ktorá mala vzhľad vychádzkovej palice. Informoval o tom 1. júla na tlačovej konferencii vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák a vtedajší viceprezident Policajného zboru Stanislav Jankovič.
      Prvá zbraňová amnestia trvala 12 mesiacov v rokoch 2005 a 2006. Občania vtedy odovzdali 3490 kusov zbraní. Či bude aj tretie kolo zbraňovej amnestie, v júli Kaliňák povedať nevedel, závisí to aj od výsledkov balistického skúmania zbraní odovzdaných v druhom kole amnestie. V obehu je pravdepodobne ešte mnoho nelegálne držaných zbraní.
      Rekordérom v počte odovzdaných zbraní bol občan z okresu Martin, ktorý ich priniesol vyše 50. Išlo o zbrane z nálezov a nie úplne funkčné. Jednou z najstarších odovzdaných zbraní je pruská ihlovka Dreyse približne z roku 1861. Z odovzdaných zbraní, ktoré sa sústreďujú na oddeleniach dokladov jednotlivých okresných riaditeľstiev Policajného zboru, bolo približne 60 percent dlhých (brokovnice, guľovnice, kombinované zbrane, malokalibrovky, flóbertky, útočné pušky, samopaly, guľomety) a asi 40 percent krátkych, t. j. pištole a revolvery. Odovzdávali sa aj hlavné časti zbraní, najmä hlavne. V rámci druhého kola amnestie, ako aj predchádzajúcej amnestie v rokoch 2005/2006 Slováci priniesli a odovzdali aj samopaly a guľomety z vojnových čias a to niekedy vo veľmi dobrom stave.
      O väčšinu preskúmaných zbraní majú záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávajú zaevidovať, ale v niektorých prípadoch (ak nie sú držiteľmi zbrojného preukazu a ani nemajú záujem o jeho vydanie) si tieto zbrane nechávajú znehodnotiť alebo upraviť na zbrane expanzné (týka sa to najmä členov klubov vojenskej histórie), prípadne ich prevádzajú na iné oprávnené osoby. Len malá časť zbraní pripadá v prospech štátu a to až vtedy, keď ich pôvodní majitelia ani po dvoch mesiacoch od vyrozumenia nevykonajú nič z vyššie uvedeného. O odovzdané strelivo je záujem oveľa menší, navyše, toto strelivo je často v nefunkčnom stave. "Takéto strelivo sa potom pyrotechnicky likviduje," dodal Zemeník.
      Podľa neho najraritnejším odovzdaným samopalom je nemecký Bergmann MP 18, čo je v podstate jeden z prvých samopalov na svete. Slováci v značnej miere prinášali aj známe nemecké samopaly ako MP-38 a MP-40, ale aj pravzor útočnej pušky MP-43 (Sturmgewehr 44), čo je skutočne vzácna zbraň, pokiaľ ide o jej výskyt na Slovensku. Ľudia priniesli aj niekoľko desiatok krátkych zbraní vyrobených počas prvej svetovej vojny alebo ešte pred ňou. Vo veľkom množstve odovzdávali pištole z medzivojnového obdobia.
      Niektorí ľudia odovzdali až do 20 zbraní v perfektom a funkčnom stave. Napríklad v okrese Galanta zberateľ odovzdal 16 pištolí nedotknutých časom, medzi ktorými boli rôzne modely Parabellum (P 08) a Walther (P 38). "V takýchto prípadoch srdce balistika plesá pri ich skúmaní, ale plače pri ich odovzdávaní naspäť na oddelenie dokladov," poznamenal v apríli pre TASR Zemeník.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona