Výborná správa pre slovenské domácnosti! Štát sa dohodol s elektrárňami

NETKY.SK • 16 Február 2022, 11:53 • 2 min
Výborná správa pre slovenské domácnosti! Štát sa dohodol s elektrárňami

BRATISLAVA - Slovenské elektrárne (SE) budú dodávať elektrinu pre slovenské domácnosti do roku 2024 za súčasnú cenu, a to vo výške 61,21 eura za megawatthodinu (MWh). Na stredajšej tlačovej konferencii počas rokovania vlády o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

slovakia

left justify in out

Vláda zároveň stiahne z rokovania Národnej rady (NR) SR návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.

 

 

„Dohodli sme sa na kľúčovom riešení pre stabilizáciu cien elektrickej energie na nasledujúce tri roky,“ povedal Matovič. Regulovanú cenu elektriny vo výške 61,21 eura za MWh budú Slovenské elektrárne v dodávkach pre domácnosti účtovať až do konca roku 2024. Pokiaľ sa nebudú meniť poplatky za prenos a distribúciu či tarifa za prevádzku systému, ktoré sú regulované štátom, koncové ceny elektriny v tomto období domácnostiam nezmenia.

 

Prečítajte si tiež: Richard Sulík: Slovensko má dobrú energetickú politiku

 

Celkový dohodnutý objem elektriny v týchto sadzbách je podľa Matoviča 6,15 terawatthodiny (TWh) ročne. „Spotreba slovenských domácností je približne 5,6 TWh ročne. Vláda chce rozdiel využiť na dodávky lacnejšej elektriny aj pre niektoré nemocnice, domovy sociálnych služieb či školy. Nevyjde pre všetkých, ale chceme ten balík využiť, aby nám ani jedna kilowatthodina energie, výrazne lacnejšej ako na trhu, neprepadla,“ dodal Matovič.

 

Pokiaľ by nedošlo k tejto dohode, koncovú cenu elektriny pre domácnosti by v budúcom roku zvýšili podľa súčasných cien na burze o približne 80 %. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odhadol, že takto priemerne každá domácnosť za roky 2023 a 2024 ušetrí 500 eur. Spolu má ísť o približne jednu miliardu eur s daňou z pridanej hodnoty.

 

 

Dohoda obsahuje aj záväzok vlády, že nebude pre Slovenské elektrárne v nasledujúcich rokoch meniť podnikateľské prostredie. Vláda totiž minulý týždeň prišla s návrhom na zdanenie nadmerného zisku z elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach. Slovenské elektrárne avizovali, že toto zdanenie by mohlo priviesť firmu do krachu.

 

„Spoločne sme našli riešenie, ktoré umožní dlhodobé prežitie a fungovanie Slovenských elektrární,“ povedal zástupca akcionárov SE Jan Špringl. „Súčasne týmto Slovenské elektrárne získavajú záruku, že nedôjde k zásadnej zmene odvodov, poplatkov a daní a regulatorného prostredia, v ktorom fungujú SE v tomto období,“ dodal.

 

Možno vás zaujme: Nová daň prinesie štátu 50 miliónov eur

 

 

 

 

vre mia

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies