Výbor odobril zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov

NETKY.SK • 29 November 2017, 08:21 • 2 min
Výbor odobril zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov

BRATISLAVA - Parlamentný zdravotnícky výbor v utorok odsúhlasil návrh na zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa.

slovakia

left justify in out

Od zamestnávateľov by tak do zdravotných poisťovní za budúci rok malo prísť navyše viac ako 102 miliónov eur.

 

Pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti predložil poslanec za Most-Híd Igor Janckulík. Svoj návrh zdôvodňuje tým, že vzhľadom na rastúci dopyt po pracovnej sile a klesajúcu nezamestnanosť stráca odvodová odpočítateľná položka podporný efekt. Jej zrušením sa má odstrániť negatívny dosah na zdravotné poisťovne. Na budúci rok by tak do nich malo od zamestnávateľov pritiecť asi 30 miliónov eur. Ďalších 72 miliónov by dostali v roku 2019 po ročnom zúčtovaní poistného za predchádzajúci rok. Návrh ešte musí odobriť plénum a prezident.

 

"Vzhľadom na zmeny, ktoré vyplynuli po návrhu štátneho rozpočtu - zvýšený príplatok za prácu v noci a vo sviatok, príprava 13. a 14. platu oslobodené od odvodov na zdravotné poistenie, ale najmä vzhľadom na pominutie účelu jednorazového stimulu zamestnanosti sa navrhuje zrušenie uplatňovania OOP pre zamestnávateľov. OOP pre zamestnancov zostane naďalej v platnosti, pričom horná hranica priemernej mesačnej mzdy 570 eur zostáva nezmenená," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ministerstvo práce návrh zatiaľ nekomentovalo.

 

Pozmeňujúci návrh stanovuje aj budúcoročnú sadzbu poistného za poistencov štátu na 3,71 percenta vymeriavacieho základu. "Zníženie sadzby má byť kompenzované vyšším príjmom od ekonomicky aktívnych osôb a nemá negatívne ovplyvniť výšku disponibilných zdrojov v zdravotníctve," konštatuje v návrhu Janckulík.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies