VšZP prezradila, koľko ju stojí očkovanie a koľko liečba pacientov s COVID-19

NETKY.SK • 16 November 2021, 14:52 • 3 min
VšZP prezradila, koľko ju stojí očkovanie a koľko liečba pacientov s COVID-19

BRATISLAVA - Epidemický vývoj na Slovensku je alarmujúci a denné počty pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 prekonávajú predošlé maximá. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ako najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku, preto vyzýva k očkovaniu a zodpovednému prístupu všetkých svojich poistencov. Očkovanie je v porovnaní s liečbou ochorenia výrazne lacnejší a efektívnejší spôsob boja s ochorením.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Naším cieľom nie je diskriminovať nezaočkovaných, ale, naopak, motivovať ich k zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu, budovaniu kolektívnej imunity a k znižovaniu enormného náporu na nemocnice a v konečnom dôsledku aj nákladov na zdravotnú starostlivosť. Rozdiel medzi nákladmi na zaočkovanie poistenca a nákladmi na liečbu jedného pacienta sú pre zdravotnú poisťovňu 100 až 500-násobné,“ povedala podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.

 

img

 

Niektorou z vakcín proti ochoreniu COVID-19 sa do konca septembra nechalo zaočkovať približne 51 percent, teda bezmála 1,5 milióna poistencov VšZP. Preplatenie výkonov očkovania všetkých týchto poistencov doteraz stálo VšZP viac ako 22 miliónov eur. Oveľa viac, približne 51 miliónov eur, však najväčšia zdravotná poisťovňa vynaložila na liečbu pacientov s COVID-19 v mesiacoch január – september 2021.

 

Prečítajte si tiež: Inšpiruje sa Slovensko rakúskym modelom a zavedie lockdown pre nezaočkovaných?

 

„Výkon očkovania nás pri dvojdávkovej vakcíne stojí od 15 do 20 eur na jedného poistenca. Pre porovnanie, za liečbu jedného poistenca zaplatíme v priemere približne 2 000 eur, pričom priemerná cena hospitalizácie poistenca s potvrdeným COVID-19, kde bola použitá aj umelá pľúcna ventilácia, prevyšuje 11 000 eur. Navyše, zdravotný stav mnohých pacientov po prekonaní ochorenia COVID-19 si vyžaduje ďalšiu lekársku starostlivosť, buď ambulantnú, alebo v liečebných zariadeniach, čo celkové náklady ďalej zvyšuje,“ doplnila Havelková.

 

img

 

Pacientov liečia ambulantne vo fyziatricko-rehabilitiačných zariadeniach alebo v ústavných zdravotníckych zariadeniach, kde nie je potrebné schvaľovanie zdravotnou poisťovňou vopred. V súčasnosti má VšZP takúto ústavnú liečbu zazmluvnenú v liečebni Štós, Sanatóriu Tatranská Kotlina, Sanatóriu Dr. Guhra Tatranská Polianka a v Národnom ústave reumatických chorôb Piešťany. VšZP má taktiež aktuálne zazmluvnených 27 kúpeľných zariadení pre postcovidových pacientov. Do októbra evidovala VšZP 2 352 návrhov na kúpeľnú starostlivosť na liečbu pacientov s postcovidovým syndrómom.

 

K téme: V Singapure pritvrdili proti antivaxerom! Za lekársku starostlivosť si zaplatia z vlastného vrecka

 

Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva SR viac ako 80 percent hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 nie je proti novému koronavírusu zaočkovaných vôbec alebo len jednou dávkou vakcíny. „Apelujeme preto na všetkých našich nezaočkovaných poistencov, aby očkovanie viac neodkladali. Ochránia tým seba i svoje okolie, pomôžu predísť kolapsu nemocníc a zdravotného systému vôbec, a v neposlednom rade pomôžu ušetriť veľké množstvo finančných prostriedkov, ktoré sú potrebné pri liečbe poistencov s mnohými inými diagnózami,“ uzavrela Havelková.

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies