Všeobecní lekári odmietajú obmedzenia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti

NETKY.SK • 11 August 2022, 10:56 • 2 min
Všeobecní lekári odmietajú obmedzenia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti

BRATISLAVA – Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nesúhlasí so zámerom rušenia obmedzení v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov na zdravotnom poistení.

slovakia

left justify in out

Zlikviduje sa tým podľa nej motivácia platiť zdravotné odvody, prehĺbi sa zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a čakacie lehoty. Vyzvala preto rezort zdravotníctva, aby návrh stiahol.

 

img

 

„V súčasnosti sú na Slovensku desiatky a desiatky tisíc občanov, ktorí sa úmyselne a zo špekulatívnych dôvodov vyhýbajú plateniu zdravotných odvodov, a ich počet by sa po úprave legislatívy výrazne zvýšil,“ podotkla SVLS v stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho prezidentka Monika Palušková. Upozornila, že štát v súčasnosti nepokrýva reálne finančné náklady na zdravotnú starostlivosť pre poistencov štátu a po zmene by sa podľa nej súčasný deficit ešte viac prehĺbil.

 

img

      

Pri súčasnej úprave zákona, keď majú neplatiči nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, sa podľa nej reguluje čerpanie zdravotníckych služieb. „Neplatiči majú zároveň istotu, že pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti im v rámci solidarity ostatných občanov, ktorí si poctivo platia zdravotné odvody, bude poskytnutý život zachraňujúci výkon,“ doplnila.
      

Návrh odmietajú aj súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union. Kritizovala ho aj Asociácia na ochranu práv pacienta, ktorá sa obáva, že po zrušení obmedzení v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov na zdravotnom poistení sa ich počet zvýši.

 

img
      

Zmenu má priniesť novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že napríklad pacienti s obmedzeným prístupom k preventívnym prehliadkam sa k lekárovi často dostanú až v čase, keď je ich liečba omnoho nákladnejšia a šanca na vyliečenie nižšia. Striktné obmedzenia chce preto uvoľniť, deklarovalo však, že je prístupné diskusii o rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.  

 

Možno vás zaujme: Veriaci by mali priniesť na poslednú rozlúčku s kardinálom Tomkom iba duchovné kyticetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies