Vrah z Karlovej univerzity: Chcel sa pomstiť, 14 obetí. Išlo o osamelého útočníka? + VIDEÁ aj zo zásahu

NETKY.SK • 12 Jún 2024, 12:43 • 5 min
Vrah z Karlovej univerzity: Chcel sa pomstiť, 14 obetí. Išlo o osamelého útočníka? + VIDEÁ aj zo zásahu

PRAHA - Vrah, ktorý vlani v decembri strieľal na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK) v Prahe a predtým v Klánovickom lese a v obci Hostouň, konal sám. Nechcel sa pomstiť nikomu konkrétnemu, ale celej spoločnosti. Vyplýva to z vyjadrenia českej polície.

slovakia

left justify in out

"Vyšetrovatelia dospeli k tomu, že išlo o osamelého útočníka, ktorého čin bol namierený proti celej spoločnosti, ktorou sa cítil nepochopený a chcel sa tak zviditeľniť.“ Strelca podľa polície nikto neradikalizoval. Netrpel ani psychickou chorobou, pre ktorú by si svoje konanie neuvedomoval. To potvrdila aj štátna zástupkyňa Jana Murínová koncom apríla.

Polícia vylúčila, že by vraha k činom niekto nabádal alebo že by mal komplica. Vyšetrovanie nepreukázalo, že by sa chcel pomstiť niekomu konkrétnemu alebo že by ho radikalizovala nejaká skupina. Kriminalisti dospeli k záveru, že jeho čin sa dal vopred len veľmi ťažko odhaliť.
 
Vyšetrovanie obmedzuje, že stav páchateľa už nemôžu skúmať psychiatri, pretože po streľbe na FF UK spáchal samovraždu. Vyšetrovatelia preto vychádzali najmä z listu, ktorý zanechal a z obsahu v jeho elektronických zariadení či informácií od okolia. Zistili, že síce bol úspešným študentom, ale bol uzavretý a mal problémy nadväzovať blízke vzťahy.

Vyšetrovanie by sa mohlo oficiálne skončiť budúci týždeň. Vo štvrtok 20. júna uplynie lehota, dokedy by polícia mala prípad streľby na FF UK uzavrieť. Môže síce požiadať o jej predĺženie, ale podľa dozorujúcej štátnej zástupkyne Murínovej sa to zrejme nestane.
 
V hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe 21. decembra 2023 jej študent zastrelil 13 ľudí a jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici. Útočník zranil ďalších 25 ľudí a napokon sa zastrelil. Krátko pred masakrom na FF UK zastrelil v obci Hostouň svojho otca a približne týždeň predtým náhodného muža s dieťaťom v Klánovickom lese na okraji Prahy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Polícia ČR, Foto: facebook.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies