Stretnutie lídrov Ruska a KĽDR: Kim Čong-un podporil politiku Vladimira Putina aj vojnu na Ukrajine

NETKY.SK • 19 Jún 2024, 08:41 • 2 min
Stretnutie lídrov Ruska a KĽDR: Kim Čong-un podporil politiku Vladimira Putina aj vojnu na Ukrajine

PCHJONGJANG - Severokórejský vodca Kim Čong-un v stredu (19. 6.) na rokovaniach s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Pchjongjangu poukázal na úlohu Ruska pri udržiavaní strategickej rovnováhy vo svete. Vyjadril tiež plnú podporu pokračovaniu tzv. špeciálnej vojenskej operácie, ako sa v Rusku označuje vojna voči Ukrajine.

slovakia

left justify in out

Ako informovala agentúra Reuters, Putin ocenil podporu, ktorú KĽDR poskytuje politike Moskvy vrátane tej voči Ukrajine.„Veľmi si vážime vašu dôslednú a neochvejnú podporu ruskej politike, a to aj smerom k Ukrajine,“ povedal Putin.

Poznamenal tiež, že interakcia medzi Ruskom a KĽDR je založená na zásadách rovnosti a vzájomného rešpektovania záujmov druhej strany.

 

Nový zásadný dokument

Okrem toho sa ruský prezident na rokovaní zmienil o tom, že je pripravený nový zásadný dokument, ktorý bude tvoriť „základ vzťahov medzi Ruskom a KĽDR na dlhé roky“. Dodal, že vzájomné vzťahy sa výrazne zintenzívnili vďaka Kimovej vlaňajšej návšteve v Moskve.

Ruský prezident pripomenul, že Rusko a KĽDR vlani oslávili 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov a tento rok 75. výročie uzavretia prvého medzištátneho dokumentu – Dohody o hospodárskej a kultúrnej spolupráci.

„Ako viete, túto dohodu podpísal súdruh Kim Ir-sen počas svojej prvej návštevy Moskvy,“ pripomenul ruský líder.

Kim na rokovaniach oboch delegácií uviedol, že vzťahy medzi Ruskou federáciou a KĽDR vstupujú do obdobia novej prosperity, ktorá„sa nedá porovnať ani s obdobím kórejsko-sovietskych vzťahov v minulom storočí“.

Vyjadril aj presvedčenie, že počas Putinovej návštevy sa priateľstvo oboch krajín ešte viac posilní. Putinovu súčasnú návštevu v KĽDR Kim označil za významný okamih v histórii rusko-kórejských vzťahov.

Ďalšie stretnutie v Moskve

Putin na rokovaní vyjadril nádej, že jeho ďalšie stretnutie so severokórejským vodcom sa uskutoční opäť v Moskve. Ako s odvolaním sa na agentúru RIA informovala agentúra AFP, Putin toto želanie vyslovil v úvode rusko-severokórejských rokovaní.

Bilaterálne rokovania v rozšírenom formáte sa konali vo vládnej rezidencii v Pchjongjangu a trvali asi 1,5 hodiny. Predpokladá sa, že lídri budú rokovať následne aj medzi štyrmi očami.

Ruský prezident pricestoval do Pchjongjangu na štátnu návštevu v noci na stredu, pričom na letisku ho vítal vodca KĽDR osobne.

V celej histórii bilaterálnych vzťahov medzi Ruskom a Severnou Kóreou ide o druhú návštevu ruskej hlavy štátu – Putin prvýkrát navštívil Pchjongjang v roku 2000.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: The Times of Israel / AFP / Sputnik, Kremlin Pool Photo / Vladimir Smirnov
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies